Venter på hvit røyk

3 hours ago 4



De venter, venter og venter.

 ANDREA SOLERO / EPA Foto: ANDREA SOLERO / EPA
Torsdag 8. mai kl. 08:52

Ingen pave ble valgt i første avstemning i Vatikanet onsdag. Dermed må det en ny avstemning til.

 Vatican Media / ReutersFoto: Vatican Media / Reuters
 Vatican Media / ReutersFoto: Vatican Media / Reuters
 Vatican Media / ReutersFoto: Vatican Media / Reuters

Det ble klart etter at det steg svart røyk opp fra den midlertidige pipa i Peterskirken i Vatikanet rett etter klokken 21 onsdag kveld.

Mange tusen tilskuere er til stede i Vatikanet for å oppleve pavevalget. De fikk ingen lynhurtig beslutning på første forsøk onsdag kveld.

 DIMITAR DILKOFF / AFPFoto: DIMITAR DILKOFF / AFP
 ANDREA SOLERO / EPAFoto: ANDREA SOLERO / EPA
 STEFANO RELLANDINI / AFPFoto: STEFANO RELLANDINI / AFP

Kardinalene trekker seg nå tilbake til Vatikanets gjesteboliger for kvelden. Neste avstemning ventes å finne sted torsdag.

For hver avstemning – to ganger om morgenen og to ganger om ettermiddagen – brennes stemmesedlene. Når det ikke lykkes å sikre to tredels flertall for en kandidat, slippes det ut svart røyk.

 Eloisa Lopez / ReutersFoto: Eloisa Lopez / Reuters
 RICCARDO ANTIMIANI / EPAFoto: RICCARDO ANTIMIANI / EPA
 DIMITAR DILKOFF / AFPFoto: DIMITAR DILKOFF / AFP

Når avgjørelsen er klar, vil det stige hvit røyk fra pipen på Det sixtinske kapell.

Pave Frans døde 21. april, 88 år gammel. Siden da har kardinalene gradvis ankommet Roma, og de 133 kardinalene med stemmerett gikk til avstemning for første gang onsdag.

 ALESSANDRO DI MEO / EPAFoto: ALESSANDRO DI MEO / EPA
 Vatican Media / ReutersFoto: Vatican Media / Reuters
 RONCHINI STEFANO / ipa-agency.netFoto: RONCHINI STEFANO / ipa-agency.net

Møtet kan vare i timer, dager eller måneder, men de fleste konklaver det siste århundret har vart i relativt kort tid. Ikke siden 1830-tallet har et konklave vart i over en uke.

Read Entire Article