Verdens militærutgifter nådde i fjor 2720 milliarder dollar. Det er en økning på 9,4 prosent fra 2023.
Publisert: 28.04.2025 06:16
Det er den bratteste økningen på årsbasis siden slutten av den kalde krigen, ifølge en rapport fra Stockholm International Peace Research Institute (Sipri).
Økt geopolitisk spenning førte til økte militærutgifter i alle verdensregioner, med særlig rask vekst i både Europa og Midtøsten, ifølge rapporten.
– Over 100 land rundt om i verden økte sine militærutgifter i 2024, skriver Sipri i rapporten.
– Når regjeringer i økende grad prioriterer militær sikkerhet, ofte på bekostning av andre budsjettområder, kan de økonomiske og sosiale avveiningene få betydelige konsekvenser for samfunnene i årene som kommer, skriver de videre.
28.400 milliarder norske kroner
Krigen i Ukraina og tvil om USAs forpliktelse til Nato-alliansen førte til at militærutgiftene i Europa (inkludert Russland) økte med 17 prosent.
Regnet om til norske kroner ble det brukt over 28.400 milliarder norske kroner på militære utgifter i verden i fjor.
Ifølge rapporten nådde Russlands militærutgifter 149 milliarder dollar i fjor, som er en økning på 38 prosent fra 2023. Dette utgjorde 7,1 prosent av Russlands BNP og 19 prosent av alle offentlige utgifter.
– Bruker alle skatteinntekter på militæret
Ukrainas militærutgifter økte med 2,9 prosent til 64,7 milliarder dollar. Med 34 prosent av BNP hadde Ukraina den største militære byrden av noe land i 2024.
– Ukraina bruker for tiden alle sine skatteinntekter på militæret. I en så stram økonomisk situasjon vil det være utfordrende for Ukraina å fortsette å øke sine militærutgifter, skriver Sipri.
For USA økte militærutgiftene med 5,7 prosent til 997 milliarder dollar, som utgjorde 37 prosent av verdens militærutgifter i 2024.