– Vi har spesielt mange saker i Spania

4 hours ago 1



  • Norske myndigheter har mange og krevende barnevernssaker som involverer nordmenn som har flyttet til Spania.
  • Bufdir har hatt flere møter om dette med spanske myndigheter.
  • Bufdir sier det er spanske myndigheter som har ansvar for at denne informasjonen når ut til de lokale barnevernstjenestene i Spania.

Den siste uken har VG skrevet flere saker om norske barnefamilier som ber om hjelp i Spania.

I barnevernstjenesten på Gran Canaria fortalte sosiallærer Patricia Rivero Marichal at nordmenn skilte seg ut blant andre turistgrupper, fordi de åpenlyst sier at de har flyttet til ferieøya for å rømme fra barnevernet i Norge.

Både Utenriksdepartementet og Bufdir opplyser at det er flere kompliserte barnevernssaker mellom Norge og Spania.

– Vi har spesielt mange enkeltsaker i Spania, bekrefter divisjonsdirektør Anders Henriksen.

Bilde av Anders HenriksenAnders Henriksen

Divisjonsdirektør i Bufdir

– Siden vi har mange saker hvor vi samarbeider med spanske myndigheter, er dette et land Bufdir har prioritert å ha særlig tett kontakt med.

Han forteller at norske myndigheter var i Spania denne våren og hadde møter med sentralmyndigheten og lokale barnevernsmyndigheter i Alicante.

Den norske ambassaden i Madrid har også invitert til flere seminarer om barnevernssamarbeid mellom Norge og Spania.

Savner bedre dialog

VG møtte i september sosiallærer Patricia Rivero Marichal, som jobber med barnevernssaker som involverer utenlandske barn i norske feriefavoritter som Arguineguín og Puerto Rico.

Hun etterlyste bedre dialog med norske barnevernsmyndigheter – og sa hun er usikker på hvem hun kan kontakte for å få informasjon eller overlevere bekymringsmeldinger.

Bilde av Patricia Rivero MarichalPatricia Rivero Marichal

sosiallærer og barnevernsansatt på Gran Canaria

– Er det noe Bufdir kan gjøre for å sikre at de som hjelper norske barn i utlandet vet hvem de kan kontakte?

– Spanske myndigheter vet at det er et godt system for kontakt mellom spanske og norske barnevernsmyndigheter, gjennom samarbeidet under Haagkonvensjonen 1996, skriver Henriksen i en e-post.

– Det er vanskelig for oss å kommentere på hvorfor sosiallæreren VG har intervjuet, ikke er kjent med dette.

Statsråd: – Kan ikke gripe inn

Barne- og familieminister Lene Vågslid (Ap) skriver i en e-post til VG at det er det enkelt land som har ansvaret for å informere lokale myndigheter om de internasjonale avtalene og hvordan de kan komme i kontakt med Norge.

– Vi har imidlertid sett at det er et særlig behov for å styrke samarbeid og informasjonsdeling opp mot Spania, fordi det bor mange norske familier her, skriver Vågslid.

Hun understreker at Norge ikke kan gripe direkte inn i saker når norske barn befinner seg på spansk jord.

– Norske myndigheter kan ikke utøve myndighet på andre lands territorium, og hverken barnevernstjenesten eller Bufdir kan på eget initiativ reise til andre land for å hente barn eller gjøre undersøkelser, skriver Vågslid.

– En spansk sosialarbeider som ønsker å dele en bekymringsmelding med norsk barnevern skal kontakte det spanske justisdepartementet, som igjen kan kontakte Bufdir.

Bilde av Lene Vågslid (Ap)Lene Vågslid (Ap)

Barne- og familieminister

– Marichal på Gran Canaria spør “Hvorfor er det bare nordmenn som rømmer fra barnevernet?”. Har du et svar til henne?

– Det kan være ulike grunner til at familier flytter, men vi vet at det kan handle om manglende tillit, skriver Vågslid i en e-post og viser til at regjeringen har varslet flere tiltak for å styrke tilliten til barnevernet gjennom Kvalitetsløftet i barnevernet.

 Annemor Larsen / VGNorske Robin møtte direktør Wojciech Żurowski som ledet barnehjemmet der han bodde i Polen. Foto: Annemor Larsen / VG

«Barnevernsflyktninger»

VG skrev i september om norske Robin som ble bortført til Polen som 12-åring og ble boende i landet i fem og et halvt år.

Direktøren ved barnehjemmet der Robin bodde, sa at han hadde snakket med mennesker høyere opp i det polske barnevernssystemet som opplevde at det var en trend med norske barnevernsflyktninger i Polen.

Bufdir skriver at de har jevnlig kontakt med polsk sentralmyndighet om utenlandsflyttinger og barnebortføringer.

– Dialogen med polske myndigheter har i 2025 dreid seg om enkeltsaker og hvordan disse kan løses til det beste for barna det gjelder.

Read Entire Article