Vi savner skilting på Hinna

9 hours ago 2



Parti fra Sara Berges gate på Hinna. Bildet er fra 2017. Foto: Anders Minge

Publisert: Publisert:

For mindre enn 40 minutter siden

iconDebatt

Dette er et debattinnlegg. Innlegget er skrevet av en ekstern bidragsyter, og kvalitetskontrollert av Aftenbladets debattavdeling. Meninger og analyser er skribentens egne.

DEBATT: Vi ønsker oss bedre skilting av anleggsområdet på Hinna.

Det har i lengre tid vært arbeid på gatenettet på Hinna, og etter at krysset mellom Gamlevegen og Grannesvegen ble stengt på grunn av anleggsarbeid, er trafikken som normalt ville gått her ledet inn på Sara Berges gate, Vågedalsvegen, Vågedalsstubben og Dr. Martha Persensgate mellom RV44 og Grannesvegen.

Dette er normalt gater gjennom et rolig bomiljø, men samtidig skolevei for barn og ungdom til Jåtten barneskole, Hinna ungdomsskole og avdeling av Jåtten Videregående skole, Ved Sara Berges Gate ligger i tillegg en større barnehage og flere fotballbaner hvor det er stor aktivitet, særlig på ettermiddag og tidlig kveld.

Trafikkøkningen i disse gatene har vært formidabel. Forståelig nok, det er ingen annen vei for trafikk fra de øvre delene av Hinna og opp mot Vaulen, som skal i retning Sandnes, med mindre man vil kjøre lange omveier. Dette har ført til en situasjon som har gjort mange engstelige. Ikke minst foreldre til mindreårige. Midt på dagen passerer ca. 200 kjøretøy i timen, og i «rushtid», like før skolestart og tidlig ettermiddag, mellom 350 og 400.

Et problem er den totale mangel på skilting. Det eneste fartsgrenseskiltet (30) står i starten av Sara Berges gate, og svært få holder denne fartsgrense, og mange kjører feil og inn stengte sidegater. For dem som ikke er lokalkjente er det vanskelig å orientere seg i et område med mange sidegater og fullstendig mangel på skilt å orientere seg etter.

Vi har anmodet ansvarlige i kommunen om å se litt nærmere på forholdene og sette opp bedre midlertidig skilting, men ble møtt med et skuldertrekk. «Det er jo fortau langs hele strekningen». Om mangelen på respons skyldes dårlig tid, mangel på skilt eller er en form for arroganse skal være usagt. Som beboere i området ser vi daglig farlige situasjoner og må fungere som guide hvis vi tilfeldigvis er ute. Så langt har det heldigvis bare vært en trafikkhendelse med personskade, men flere mindre trafikkuhell.

Publisert:

Publisert: 10. juni 2026 18:01

Read Entire Article