DEBATT: De to kulturelle fyrtårnene som har hatt det sterkeste lyset i over hundre år skal nå få ny drakt. Tilpasset en ny tid. Og det er faktisk statens ansvar å bidra til det!
Erlend Jordal
Gruppeleder for Rogaland Høyre
Publisert: Publisert:
Nå nettopp
Debatt
Dette er et debattinnlegg. Innlegget er skrevet av en ekstern bidragsyter, og kvalitetskontrollert av Aftenbladets debattavdeling. Meninger og analyser er skribentens egne.
Hele regionene vår – ja hele fylket eier Rogaland Teater og Stavanger museum. Disse to byggene ble bygget i 1883 og 1893. De er monumenter over en liten by og sitt sterke omland, som ble dratt inn i den moderne tidsalderen med industrialisering, piper, røyk og fremskritt. Disse byggene og institusjonene er arven vår. Nå er det vår tur å bygge videre på det vi har overtatt. Er dere klare?
Løftet for småbyen og bondelandet
Den byen og regionen som tok seg råd til dette vanvittige løftet hadde i 1885 rundt 23 000 innbyggere i Stavanger, og om lag 118 000 innbyggere i Rogaland. Det var et teater for bønder, byborgere, arbeidere, fiskere og småbrukere.
Teateret skulle informere, la folk le, skildre livet og bite fra seg mot myndigheter og øvrigheten. Og innimellom – la folk se og oppleve språk, kulisser og stykker de aldri ville se ellers. Rett og slett – la de få drømme om andre liv, nye muligheter og en større eksotisk verden. Og Museet skulle gi oss vitenskap, innsikt, forståelse av naturen og omgivelsene våre – slik at slekters gang kunne bli interessert, og lære mer. Forstå mer og bli inspirert til å bygge kunnskap. Og slik ble det – kunst og vitenskap – i hvite høye majestetiske bygg – som definerte byen og regionen vår. Og de står her enda, over 140 år senere.
Hva vil vi egentlig?
Vi vil ha et teater og museum som er moderne. De er tross alt definert av bygg som er 130–140 år gamle. Vi vil ha gode forhold for de som jobber der. Det er bygg som må bli universelt utformet. De må få moderne ventilasjon, ellers må teateret stenges. Museet må få ny brannsikring som gjør at flere kan være innendørs samtidig. I dag kan maks 200 være inne i museet samtidig. Det er bygg som må få mer kapasitet. Det er sprengt, spesielt på museet – men også for Teateret. Besøket kunne ganske sikkert vært doblet og tredoblet.
Gjenbruk som nybygg
Det briljante forslaget som vant arkitektkonkurransen – gir oss de høybårne kulturbyggene omkranset av tilpassede og ømtålige nybygg, som underkaster seg de historiske byggene sin ragende og tårnende fremferd i bylandskapet vårt. Dagens viktige bygg får nytt liv. De skal være rammen for alt vi gjør. Det kler vår historiske by – der murbygg fra 1800 -tallet ikke er hyllevare – men sjeldenheter. Dette blir nye konsept i eldre bygg. Som skal levere for fremtiden. Husk, dette skal stå i 140 år. Lenge etter vi er vekke. Da skal byggene stå her og snakke videre til de som er Rogalendinger og Siddiser da.
Men er husene det viktigste? Du vet svaret. Nei. Innholdet i de to husene er årsaken til at vi vil ta vare på de – og bygge på og fornye. Tilbudet skal ikke være det samme. Det må bli bedre. Det må bli mer av alt. Og når disse byggene står ferdig – vil dette være institusjoner av nasjonal viktighet. Vi vil ha besøk fra andre steder i Norge – og vi vil ønske mer publikum velkommen fra Europa og verden. Reiselivet – de vet at 67 % av besøkende vil ha natur og kultur. Gjester fra verden vil få mer å se – mer å glede seg over.
Kampen om kulturkronene
Det blir ikke lett. Men vi skal stå på for dere! Rogaland er underfinansiert, både festivaler og museer får betydelig mindre enn andre fylker. De to kulturelle fyrtårnene som har hatt det sterkeste lyset i over hundre år skal nå få ny drakt. Tilpasset en ny tid. Og det er faktisk statens ansvar å bidra til det! Gjenbruk av teater og museum – med nybygg og ombygg vil gjøre dette til et unikt nasjonalt prosjekt. Som har plass til viktige nasjonale funksjoner – som gir Stavanger og Rogaland den plassen vi skal ha i den nasjonale samtalen og den norske fortellingen.
Publisert:
Publisert: 28. februar 2026 17:39

1 hour ago
3







English (US)