Vil kaste landslagssjefen etter fire kamper: – Ferdig mann

12 hours ago 2



Danmark rotet bort VM-deltagelsen. Nå tar flere til orde for å fjerne landslagssjef Brian Riemer.

Danmarks landslagssjef Brian Riemer. Foto: David W Cerny / Reuters / NTB
  • Øyvind Herrebrøden, VG

    Øyvind Herrebrøden, VG

Publisert: 02.04.2026 05:09

– Brian Riemer kan slett ikke sette sammen disse spillerne. Det er ingenting som tyder på at han kan snu det, sier tidligere Real Madrid-spiller og Viaplay-ekspert Thomas Gravesen.

Riemer og Danmark blir hjemme når Norge og Sverige reiser til sommerens store fotballfest. Danskene måtte til playoff etter å ha rotet bort gruppeseieren i den ordinære VM-kvalifiseringen.

Thomas Gravesen

Fotballekspert og tidligere landslagsspiller

De åpnet omspillet med å slå Nord-Makedonia komfortabelt 4–0 i København, men led seg gjennom ekstraomganger og straffesparkkonkurranse i playoff-finalen mot Tsjekkia i Praha. Der maktet danskene bare å score på én av fire straffer og røk.

– Det er en av de mørkeste kapitler i dansk fotballhistorie, fastslo fotballtrener Bo Henriksen som ekspert på dansk TV 2 etter kampen.

Tror du Danmark sparker landslagssjefen før kampen mot Norge?

Ja, klink – han må gå

Nei, her mister danskene hodet

Hvem bryr seg?

Riemer ble ansatt høsten 2024 med kontrakt frem til et eventuelt VM i 2026. Da Danmark så ut til å klare VM-plassen, ble kontrakten hans forlenget frem til EM 2028.

På de fire kampene har Danmark spilt 2–2 hjemme mot Hviterussland i VM-kvalifiseringen, der Riemer sparte flere av sine beste spillere. Deretter fortsatte det med 2–4 for Skottland i Glasgow.

Med de to resultatene rappet Skottland gruppeseieren og dermed VM-plassen, mens danskene måtte ut i playoff.

– Vi har hatt så mange sjanser til å komme til VM. Og vi har ikke tatt den. I den absolutt dårligste, letteste gruppen i Danmarks VM-historie greier vi ikke å bli nummer én, kritiserer 1980-tallshelten Frank Arnesen i Ekstra Bladet.

Frank Arnesen

Tidligere dansk fotballhelt og senere fotballeder

Gravesen – som markerte seg på danske midtbaner et tiår senere – setter inn en verbal tofotstakling på Brian Riemer:

– Han er en hjelpetrener. Mer er han simpelthen ikke. Brian Riemer har mistet det danske landslaget. Brian Riemer er en ferdig mann på landslaget. Han er ikke dyktig nok, mener Gravesen.

Brian Riemer var nettopp det – hjelpetrener – under Ståle Solbakken en periode da nordmannen var sjef i FC København. Nå er spørsmålet om Riemer får møte sin tidligere kollega når Norge møter Danmark i Nations League til høsten.

Danske eksperter påpeker dessuten at Thomas Frank er ledig på markedet. Dansken fikk sparken i Tottenham i februar, bare åtte måneder etter at han fikk jobben.

 Thomas Frank intervjues av Erik Thorstvedt i TV 2 før Champions League-kampen mot Bodø/Glimt på Aspmyra. Foto: Matthew Childs / Reuters / NTB

Før det hadde han suksess i Brentford over flere Premier League-sesonger.

Men ifølge Danmarks fotballdirektør Peter Møller er det ikke tvil rundt posisjonen til Riemer:

– Nei, Brian blir på sin post. Det kan jeg love. Vi har gjort en avtale som løper frem til 2028. Vi forlenger ikke, så vi finner vi ut tre-fire kamper senere at det ikke var riktig, sier Møller etter VM-fiaskoen.

Også danske journalister spisser pennene. Kommentator Michel Wikkelsø Davidsen i Bold konkluderer med at Riemer må gå.

– Han har vist seg å mangle den viktigste kvaliteten: Evnen til å skape et vinnerlag. Derfor burde han heller ikke være landslagssjef til neste gjeldende kamp for Danmark (mot Norge). Men det kommer han til å være, skriver Davidsen.

Mens Ekstra Bladet klinker til på lederplass mot Riemers overordnede, fotballdirektør Peter Møller, med overskriften «Farvel, Møller».

«Det krevdes nærmest mer talent å ryke ut enn å komme med», skriver avisen om fotball-VM og viser til utvidelsen til 48 lag.

Fotballekspert og tidligere landslagsspiller Morten Bruun i TV 2 er derimot av en annen oppfatning:

– Brian Riemer har vært et kjærkomment og frisk pust til landslaget, skriver Bruun.

Read Entire Article