– Det er altfor mange barn som ikke får anledning til å drive med idrett fordi vi ikke har nok anlegg.
Det sier Marthe Scharning Lund, som er Arbeiderpartiets gruppeleder i Oslo bystyre.
– I denne byen ser vi det veldig godt. Vi er nødt til å ta nye grep for å sikre ungene våre tilgang på idrettsanlegg, sier hun.
FÅ ANLEGG: Oslo har kraftig underdekning av idrettsanlegg, og verst er det på østkanten, påpeker Oslo Ap.
Foto: Terje Pedersen / NTBSammen med bystyrekollega Abdullah Alsabeehg lanserer hun flere forslag Oslo Ap vil ha inn i partiprogrammet på landsmøtet denne helgen.
Ett av dem er å kunne kreve penger til idrettsanlegg av dem som får lov å bygge boliger.
Det har ikke kommunene anledning til i dag.
– Så må det være et spleiselag sammen med kommunen. Men i store boligprosjekter mener vi det er riktig, sier Scharning Lund.
LANDSMØTE: Marthe Scharning Lund og Abdullah Alsabeehg vil at Arbeiderpartier styrker innsatsen for å bygge idrettsanlegg i partiprogrammet.
Foto: Rolf Petter Olaisen / NRKMå si nei til barn
Det er særlig situasjonen i området Løren, Økern og Ulven i Oslo øst som skremmer byens Ap-topper.
Her har det poppet opp tusenvis av boliger de siste åra.
Men ingen fotballbaner.
LØREN: I dette området i Oslo øst er det bygd mange boliger uten at noen har sørget for idrettsanlegg.
Foto: Rolf Petter Olaisen / NRKDen lokale klubben Hasle-Løren må si nei til barn som vil spille fotball.
– Dessverre. Vi har cirka 1100 fotballspillere i klubben nå og én 11-er-bane og én 7-er-bane. Det er dårligst kapasitet per spiller i Oslo, og det er dårlig andre steder også, sier styreleder Viggo Anthonsen.
– Det bygges mye, og befolkningen vokser. Flere av lagene våre har valgt å ikke ta inn flere spillere i et og et halvt år nå, sier han.
ANLEGGSKRISE: Styreleder Viggo Anthonsen i Hasle-Løren har lenge ropt varsko om anleggskrisen i sitt område og i resten av byen.
Foto: Usman AliIdrett prioritert sist
Han opplever at idrett og fritidsaktiviteter for barn og ungdom blir prioritert sist – etter at først boliger og så skoler og barnehager er på plass.
– Idrett blir planlagt helt til slutt, i hvert fall i vårt område, hvis det blir planlagt i det hele tatt, sier Anthonsen.
Han sier at han ikke har studert forslaget til Oslo Ap detalj, men hilser alt som kan føre til flere idrettsanlegg velkommen.
Marthe Scharning Lund i Oslo Ap skjønner at mange i dette området er frustrert.
Hun sier at Oslo-politikerne må erkjenne at de ikke har vært gode nok til å sørge for at skoler, barnehager og idrettsanlegg er på plass når de godkjenner store utbygginger.
Og mener altså at utbyggere må kunne pålegges å være med og betale for anlegg.
Blir dyrere boliger
Administrerende direktør Bård Folke Fredriksen i Norske Boligbyggelags Landsforening (NBBL) advarer.
– Det betyr jo at det er flere mennesker som ikke får råd til å kjøpe egen bolig når man blir pålagt å finansiere andre ting enn det som har med boligen å gjøre.
– Regningen for dette må jo dekkes av dem som kjøper bolig, og det er dyrt nok å bygge boliger som det er.
MANGE KRAV: Å betale for idrettsanlegg vil komme på toppen av mange krav som gjør boligene dyrere, sier NBBL-sjef Bård Folke Fredriksen.
Foto: Kjartan Rørseltt– Er det ikke utbyggerne som beregner seg for gevinst?
– Det har vært veldig lave marginer på boligbygging. Vi har vært gjennom to og et halvt år hvor det nesten ikke er solgt eller bygget nye boliger fordi det er for dyrt å bygge og for dyrt å finansiere etter 14 renteøkninger, sier Fredriksen.
Hans poeng er at summen av krav som hver for seg har gode intensjoner, driver byggekostnadene i været.
Pålegg om tilfluktsrom og utslippsfrie byggeplasser er foreslått. Energikrav og krav til universell utforming og materialbruk blir stadig skjerpet.
– Men det er vel et problem at det blir bygd svære boligprosjekter uten idrettsanlegg, for eksempel i Hovinbyen i Oslo?
– Det må tas høyde for areal til å bygge idrettsanlegg når kommunen planlegger nye boligområder. Men å finansiere byggingen og legge den over på de som skal kjøpe bolig, blir urimelig.
– Her har vi gode ordninger i Norge som at det offentlige skyter inn penger, og vi har overskuddet fra Norsk Tipping som går til dette, sier Bård Folke Fredriksen.
Tre forslag
Arbeiderpartiets Marthe Scharning Lund svarer slik:
– Der det er store byggeprosjekter, vil det også være en fordel for utbygger at det er idrettsanlegg i nærheten. Det blir mer attraktive områder og mye bedre områder å bo i for barna, sier hun.
Kravet til utbyggerne er ett av tre forslag om flere idrettsanlegg som Oslo Ap ber landsmøtet vedta.
Et annen handler nettopp om Norsk Tipping, eller de såkalte spillemidlene.
- Justere spillemiddelordningen slik at fylker med underdekning av anlegg og høyt innbyggertall blir prioritert.
- Sørge for at kommunene kan stille krav om bidrag til idrettsanlegg i større boligprosjekter.
- At bygging av flere idrettsanlegg og tiltak for økt deltakelse i idrett blir en del av områdesatsingene i levekårsutsatte byområder.
I Oslo omfatter de såkalte områdesatsingene Groruddalen, Søndre Nordstrand og Gamle Oslo.
– Oslo er en delt idrettsby. Vi vet hvor deltagelsen er lav. Derfor må vi målrette innsatsen, sier idrettspolitisk talsperson og nestleder i Oslo Ap, Abdullah Alsabeehg.
Publisert 05.04.2025, kl. 06.12