Betong er fortsatt er en klimaversting, selv med karbonfangst.
Publisert: 29.10.2025 23:30
Svar på Aftenposten-artikkelen «Utslippsfri betong: En grågrønn verdensnyhet fra Norge».
Heidelberg Materials skal ha honnør for karbonfangst og -lagring i sin sementproduksjon, et viktig steg mot lavere utslipp fra betong. Men «nullutslippsbetong» er det ikke. Anlegget fanger bare halvparten av produksjonsutslippene. Ved å tilordne utslippsreduksjonen til kun halvparten av den totale sementproduksjonen fremstilles 50 prosent som 100 prosent. Dette er som å bake en kake med 50 prosent mindre sukker og selge den ene halvparten som sukkerfri.
I realiteten reduseres utslippet fra 568 til 328 kilo CO₂ pr. tonn produsert sement. Imponerende, men langt fra nullutslipp.
Dette grepet er bekymringsfullt og kan gjøre at vi mister farten vi trenger for å omstille byggenæringen. Betong er fortsatt er en klimaversting, selv med karbonfangst.
I årene fremover er vi derfor nødt til å redusere sementforbruket og ombruke bygg og materialer så langt det er mulig. Heidelbergs lavkarbonbetong er ett av mange nødvendige klimatiltak og hadde fortjent en mer sannferdig markedsføring.

4 hours ago
3

















English (US) ·