Vitnet om bråket på Michaels: – Tenkte «å herregud»

5 hours ago 2



– Jeg er venn med Marius og med N.N., sa Caroline Nitter (27), og viste til den såkalte Frogner-kvinnen.

Influenceren og reality-profilen tok plass i vitneboksen for å forklare seg om det som skjedde på utestedet Michaels påsken 2024.

Natten er del av den omfattende tiltalen mot Marius Borg Høiby (29).

Det dreier seg om to ulike tiltalepunkter – og to forskjellige kvinner:

  • Hensynsløs adferd mot Frogner-kvinnen på Michaels.
  • Voldtekt uten samleie mot den såkalte kvinnen fra nachspielet senere samme natt.

Nitter var på Michaels med en venninne da Frogner-kvinnen ringte, forklarte hun i retten:

– Hun var på vei i en bil og hørtes veldig lei seg ut, stresset ut, sa Nitter.

Deretter møttes de to utenfor.

– Hun spurte hvor Marius var, om han var her. Så sa jeg nei, tror jeg, sa Nitter.

 Mattis Sandblad / VGArkivbilde fra 2020. Foto: Mattis Sandblad / VG

Kort tid senere dukket Høiby opp, ifølge influenceren.

– Han ser veldig ... Hva skal man si, full eller ruset ut, sa Nitter, og fortsatte:

– Han var i godt humør, men øynene gikk litt i kryss.

Høiby og Frogner-kvinnen

Forholdet
  • Høiby og Frogner-kvinnen startet en relasjon i september 2023. De var sammen frem til november året etter – noen måneder etter første pågripelse.
  • I fjor høst gjenopptok de kontakten, til tross for at Høiby hadde besøksforbud overfor henne. Frogner-kvinnen har tidligere fortalt hvorfor hun valgte å bli sammen igjen med tiltalte.
  • I retten hevdet Høiby at de har bodd sammen de siste tre-fire månedene før rettssaken. Hun anslo på sin side at de hadde overnattet sammen nesten hver dag i to-tre måneder den siste tiden.
Tiltalepunktene

Høiby er tiltalt for en rekke ulike punkter mot Frogner-kvinnen: Kroppskrenkelser, hensynsløs adferd, skadeverk, seksuelt krenkende adferd og flere brudd på besøksforbud. Noe erkjenner han – andre punkter nekter han for.

Erkjenner:

  • Kroppskrenkelse ved at han spyttet Frogner-kvinnen i ansiktet.
  • To tilfeller av skadeverk der han ødela hennes bærbare datamaskin og for tingene han ødela i leiligheten hennes 4. august 2024.
  • Ett tilfelle av seksuelt krenkende adferd.
  • Brudd på besøksforbud som gjelder 2025.

Erkjenner delvis:

  • 7. september 2024: Skal ha ringt Frogner-kvinnen fra skjult nummer.
  • 21. september 2024: Skal ha kontaktet Frogner-kvinnen gjennom en venninne.
  • 29. oktober–18. november 2024: Høiby og Frogner-kvinnen skal ha hatt jevnlig kontakt.
  • 8. desember 2024: Skal ha sendt en melding til Frogner-kvinnen via Signal og spurt «kan vi snakke?».
  • 16. desember 2025–1. februar: De to skal ha hatt jevnlig kontakt.

Nekter for:

  • Tilfeller av seksuelt krenkende adferd.
Hendelsene

November og desember 2023: Under en tur til Berlin og i en leilighet på Frogner skal Høiby ha filmet og tatt bilder av Frogner-kvinnens underliv uten at hun visste om det eller hadde samtykket til det. Høiby er tiltalt for seksuelt krenkende adferd for dette.

24. februar 2024: På en hyttetur på Strandafjellet skal Høiby ha knekt den bærbare PC-en til fornærmede. Høiby er tiltalt for skadeverk for denne hendelsen.

Påsken 2024: Høiby er tiltalt for hensynsløs adferd etter en episode på utestedet Michaels i Oslo der Frogner-kvinnen var involvert.

  • Etter Michaels dro Høiby og en kompis videre på nachspiel. Der møtte Høiby en kvinne i 20-årene, som han hadde frivillig sex med.
  • Etter dette mener påtalemyndigheten at Høiby voldtok henne mens hun sov. Dette er Høiby nå tiltalt for, og nekter straffskyld for.

25. juni 2024: Høiby er tiltalt for hensynsløs adferd mot Frogner-kvinnen etter en hendelse i leiligheten på Frogner der han blant annet skal ha hylt og skreket mot henne, kalt henne «jævla hore», spyttet henne i ansiktet og slått henne med flat hånd.

4. august 2024: Saken mot Marius Borg Høiby startet denne dagen, da ble han pågrepet for første gang. Bakgrunnen var en voldshendelse mot Frogner-kvinnen i leiligheten hennes på Frogner natt til 4. august.

  • Ifølge påtalemyndigheten tok Høiby kvelertak på henne, slo henne med flat hånd, skrek gjentatte ganger, lugget henne, holdt henne nede i en seng, ødela og kastet gjenstander – blant annet en kniv i veggen – den aktuelle natten.
  • Kort tid etter innrømmet Høiby vold og skadeverk mot Frogner-kvinnen i en uttalelse til pressen.

13. september 2024: Etter at Høiby forsøkte å kontakte Frogner-kvinnen minst 172 ganger fra 24. august til 1. september, ble det 3. september besluttet å ilegge ham et besøksforbud. Grunnet påståtte brudd på dette besøksforbudet ble Høiby pågrepet på en hytte på Skeikampen ti dager senere.

Høsten/vinteren 2024: Ifølge tiltalen hadde Høiby kontakt, eller tok kontakt, med Frogner-kvinnen – til tross for at han var ilagt besøksforbud overfor henne. I tidsrommet 7. september til 8. desember 2024 er det fire tiltalepunkter på brudd på besøksforbud.

Fra 16. desember 2025 til 1. februar 2026: Ifølge tiltalen hadde Høiby «jevnlig kontakt» med Frogner-kvinnen – til tross for at han var ilagt besøksforbud overfor henne.

Natt til søndag 1. februar 2026: En ny episode skal ha skjedd i Høibys leilighet helgen før rettssaken startet. Frogner-kvinnen, som han har et besøksforbud mot, var til stede.

  • Ifølge tiltalen skal Høiby ha ropt skjellsord til Frogner-kvinnen og bedt om å få se telefonen hennes. «Deretter knakk han telefonen sin foran henne og tok tak i henne og døren da hun ville forlate leiligheten, slik at hun slo hodet i døren», står det videre.
  • Ifølge tiltalen skal han blant annet ha holdt en kniv og truet med å skade seg selv. Han skal også ha forsøkt å holde henne tilbake da hun forsøkte å forlate leiligheten, og å ha truet henne til ikke å kontakte politiet.
Besøksforbudene
  • 2. september 2024: Innført for første gang etter at Høiby skal ha kontaktet Frogner-kvinnen minst 172 ganger i løpet av omtrent én uke.
  • 12. mars 2025: Forlenget frem til begynnelsen av juni.
  • 28. mai 2025: Forlenget frem til september.
  • 1. september 2025: Forlenget i seks måneder.
  • 2. mars 2026: Forlenget i ytterligere seks måneder.

Høiby erkjenner straffskyld for brudd på besøksforbud i 2025, og delvis straffskyld for de som gjelder 2024.

Frogner-kvinnen ble «oppgitt og frustrert» da hun slet med å få kontakt med Høiby, beskrev Nitter.

– Han var i godsiget, kan man vel si.

– Det ble litt styr. Og når folk vet hvem vi er, er det litt dumt å stå nede, med folk som krangler, sa Nitter videre.

Ketamin-krangel og nachspiel

Høiby har selv forklart seg om natten tidligere i rettssaken.

  • Den aktuelle kvelden skal han ha fått i seg ketamin i en middag med Frogner-kvinnen og hennes familie – noe som skal ha ført til en større krangel.
  • «Jeg ble så ruset at vi fikk beskjed om at vi måtte dra hjem», har Høiby tidligere forklart.
  • Frogner-kvinnen skal ha bestilt en taxi hjem til Skaugum for Høiby.
  • Men i stedet for å dra hjem, tok Høiby altså turen til utestedet på Oslos vestkant.
  • Frogner-kvinnen reiste etter ham.

Høiby er tiltalt for hensynsløs adferd mot Frogner-kvinnen for det som så skjedde.

Ifølge tiltalen tok han tak i henne, skrek henne i ansiktet og gestikulerte mot henne. Så veltet han møbler på utestedet og rev av seg T-skjorten, ifølge påtalemyndigheten.

Høiby har sagt at han var sint denne kvelden. I retten beskrev han situasjonen slik:

– Så har vi den krangelen, hun og jeg. Det er slutt. Jeg blir sinna, river av meg T-skjorten, som var sykt å gjøre. Hva hadde jeg tenkt jeg skulle gå rundt med etterpå?

Etter hendelsen på Michaels dro Høiby videre til nachspielet hvor han møtte en kvinne i 20-årene.

Etter hvert dro de to hjem til kvinnen, hvor de først hadde frivillig sex. Høiby er tiltalt for å ha voldtatt henne senere samme natt, men nekter straffskyld.

Les også: Kvinnen fra nachspielet: – Jeg ble kvalm og sinna

– Som en gorilla

Nitter beskrev situasjonen i retten. Hun sa det «eskalerte litt»:

– Jeg mener jeg husker at Marius reiser seg opp på et tidspunkt og roper litt og bare oppfører seg litt sånn ruset, på en måte. Det ser veldig rart ut. Jeg tror jeg ler litt på et tidspunkt. Det var litt sånn absurd.

Kruszweski ba henne utdype.

– Det er jo at N.N. er fortvilet og nesten gråter og prøver å ha en dialog med en som bare står og sjangler og sier ting som ikke gir mening i det hele tatt og bare halvskriker. Det var litt sånn komisk, fordi kontrastene er veldig tydelige.

– Så reiser han seg opp igjen og river opp T-skjorten. Som en gorilla. Og da lo jeg, og tenkte «å herregud».

– Sier han noe når han river at seg T-skjorten som en gorilla?

– Han brøler, ja.

– Hva brølte han?

– Nei, han bare brølte, altså bare en lyd. 

– Vi tenkte at det her blir for sykt, det ble veldig rart.

– Vi skulle bare ut og kose oss. Det var ikke dette her vi «signa opp» for.

Nitter fortsatte:

– Men jeg tenkte jo med en gang sånn, hva skal du ha på deg nå? Hva skal du gå i nå? Skal du gå i bare bar overkropp rundt der?

– Og da er den her T-skjorten, den er helt ødelagt på en måte?

– Ja, den er helt ødelagt. Det var en ganske tynn T-skjorte da, så den henger i sånne filler. Så da spurte vi en jente som jobber der, om hun hadde noe på gjenglemten, som Marius kunne ha på seg. Da kommer hun opp med en sånn bitte liten jentegenser som Marius tar på som når han til navlen. Og da ser han jo faktisk ut som en «manbaby».

 Ada Wikdahl / VGTegning: Ada Wikdahl / VG

Politiadvokat Andreas Kruszewski spurte henne om var beruset selv.

– Jeg hadde kanskje bare tatt to drinker, så jeg var i godt humør, svarte hun, og fortsatte:

– Altså, jeg er godt vant med at de guttene der oppfører seg helt crazy, og jeg var der med venninnen min. Vi skulle ha det hyggelig.

Kruszewski spurte hva Nitter legger i «crazy».

– Altså, det er jo veldig vanlig at mange av de ruser seg, tar mye kokain, at det blitt litt styr, svarte hun.

Inne igjen minnes Nitter at Frogner-kvinnen prøver å få kontakt med Høiby.

– Jeg vet ikke hva hun sier, om hun prøver at de skal dra hjem, jeg tror det var noe sånt.

Bilde av Andreas KruszewskiAndreas Kruszewski

Politiadvokat og aktor i saken.

Frogner-kvinnen og Høiby sitter på hver sin side av rettssal 250.

Nitter smilte til begge før hun forlot rommet – og begge smilte tilbake.

Av og på siden 2023

Frogner-kvinnen omtalte Høiby som ekskjæresten sin da hun inntok vitneboksen forrige uke.

  • I retten har hun fortalt om et årelangt «av og på»-forhold som startet i september 2023.
  • Høiby har fortalt om et turbulent, konfliktfylt og intenst forhold med sjalusi og store bekreftelsesbehov begge veier.

Kronprinsessens sønn står tiltalt for kroppskrenkelser, hensynsløs adferd, skadeverk, seksuelt krenkende adferd og brudd på besøksforbud mot Frogner-kvinnen.

Det var etter en voldshendelse mot henne at Høiby ble pågrepet første gang – 4. august 2024.

På dette tidspunktet var de to kjærester.

Bilde av Mette Yvonne LarsenMette Yvonne Larsen

Frogner-kvinnens bistandsadvokat.

Read Entire Article