Forsvarsledelsen mener danske soldater ikke løsnet skudd mot Widerøe-flyet, men danske TV 2 har avdekket flere avvik.
I vinter avviste forsvarsledelsen i Danmark at danske soldater åpnet ild mot et rutefly fra Widerøe, på vei fra Bergen til Billund.
Hendelsen fant sted da det kom flere meldinger om droneobservasjoner ved flyplasser og militæranlegg over hele Danmark.
Observasjonene fikk statsminister Mette Frederiksen til å si at det foregikk en hybridkrig.
– Ble ikke skutt
Under en pressekonferanse 19. juni sa den danske forsvarsministeren og forsvarssjefen at det ikke stemte at soldater hadde skutt mot et fly, meldte Danmarks Radio.
– Når det gjelder hendelsen ved Borris skytefelt - om det ble skutt mot et fly - så konkluderer Forsvaret med at det ikke var tilfellet, sa forsvarsminister Jeppe Bruus.
– Det ble ikke skutt mot et bemannet luftfartøy, sa forsvarssjef Michael Hyldgaard.
Ifølge redegjørelsen fra det danske forsvaret hadde Widerøe-flyet for lengst passert militærområdet da det ble avfyrt 43 skudd mot det som ble oppfattet som en ukjent drone.
Dette skjedde fem minutter etter at man hadde observert en mulig drone, ifølge det danske forsvaret.
Avvik i tidslinje
Men ifølge dansk TV 2 stemmer ikke disse opplysningene.
De har snakket med lokale innbyggere, som hørte skudd minst elleve minutter tidligere.
Midt- og Vestjyllands Politi bekrefter i tillegg at de ble varslet av et øyenvitne. Denne telefonsamtalen til politiets nødnummer er loggført seks minutter før Forsvarets tidspunkt for når skytingen fant sted.
Dessuten avviker militærets redegjørelse med tidsstempelet på en Messenger-melding som et annet øyenvitne sendte om skytingen, fremgår det av undersøkelsene som den danske kanalen har foretatt.
Flere øyenvitner forteller at de så et objekt fly inn over militært område rett før de hørte skudd.
Deres observasjoner sammenfaller med Widerøe-flyets ferd, ifølge flysporingstjenesten Flightradar24.
Passasjerflyet av typen Dash 8 Q400 fløy over militært område i 70 sekunder, viser kartleggingen til dansk TV 2.
Minister vil ha svar
Det danske forsvaret vil ikke svare på hvorfor øyenvitnenes forklaring ikke samsvarer med redegjørelsen de ga i juni.
– Vi har ikke ytterligere kommentarer utover det som fremgår av den offentliggjorte evalueringen på forsvaret.dk, skriver det danske militæret i en epost til dansk TV 2.
Den danske forsvarsministeren sier til dansk TV 2 og Danmarks Radio at han på bakgrunn av de nye opplysningene i saken har bedt forsvarsledelsen om en forklaring.
– Jeg er naturligvis veldig opptatt av at forsvarskommandoens evaluering har med alle relevant opplysninger. Derfor har jeg bedt forsvarskommandoen om å forholde seg nærmere til de opplysningene som TV 2 har lagt frem, i forhold til evalueringen av forløpet jeg har mottatt som ny minister, opplyser forsvarsminister Jeppe Bruus.
Widerøe: – Urovekkende
Widerøe opplyser til TV 2 at de opprinnelig ble kjent med hendelsen etter danske medieoppslag, og ikke via offisielle kanaler.
Flyselskapet ba deretter Luftfartstilsynet om å undersøke saken i samarbeid med danske myndigheter.
Slik kommenterer Widerøre de nye avsløringene:
– Da hendelen skjedde merket vi ikke noe om bord, verken mannskap eller passasjerer. Vi ble kjent med dette via media i etterkant, skriver pressesjef Eline Hyggen Skari i en epost til TV 2.
– Opplysningene som kommer frem er urovekkende, og vi forventer at myndighetene gjennomgår hendelsesforløpet og legger frem fakta, også om de avviker fra forrige pressemøte.
– Dersom det skulle vise seg at dette avviker forventer vi videre at myndighetene iverksetter tiltak for å sikre at lignende situasjoner ikke oppstår på nytt, skriver Widerøes pressesjef.




English (US)