Kjell Inge Røkkes våpendrager forklarer seg i milliardstriden i Oslo tingrett.
Publisert:
Oppdatert nå nettopp
Mandag gir konsernsjef i Aker, Øyvind Eriksen, sin partsforklaring i maratonrettssaken.
Han forteller at han var bekymret for hva som skulle skje med Solstad før Aker spyttet inn 2,25 milliarder i selskapet i 2023, og at han mener Aker var helt nødvendige for å redde det kriserammede rederiet.
I rettssaken har man allerede hørt flere lydopptak der Eriksen snakker med Paretos meglere om milliardavtalen. Saksøkerne mener flere av de viser at han truet til seg en uforholdsmessig god avtale. Det avviser Aker og Eriksen.
Retten har blant annet hørt at investor Øystein Stray Spetalen sa «åhh fytti helvete» om Solstad-gjelden og ville kjøre en «fuckings emisjon», at Pareto kaller en sint Røkke både en løve og en tiger, og at Aker-topp Eriksen mener han kunne vært enda «røffere» i forhandlingene om Solstad.
Mener han burde blitt opplyst om opptak
Konsernsjefen forklarer også at han ikke visste at det ble gjort opptak av telefonsamtalene.
– Det var ikke i min villeste fantasi at samtalene skulle bli tatt opp på bånd, sier han.
– Jeg mener det er god kutyme å si ifra at samtalene blir tatt opp.
Han forteller likevel at han mener samtalene han har hatt, som er blitt spilt av i retten, kun er saklige diskusjoner og forhandlinger, selv om han innrømmer at han nå i enkelte tilfeller gjerne skulle ønske han brukte andre ord.
– Det er ikke slik ordbruk jeg er kjent for, sier han.
Snakker om Røkke
Aker-sjefen fortalte om forholdet til Aker-eier Kjell Inge Røkke innledningsvis.
– Min oppgave er å håndtere helheten. Kjell Inges oppgave er å gå inn de aspektene som han synes er særlig viktig, sier Eriksen.
– Han har en helt unik egenskap til å tenke annerledes, og ikke akseptere etablerte sannheter, sier han.
– Jeg var bekymret
Etter hvert forteller Eriksen om da Aker gikk in Solstad i 2016.
– Kjell Inge Røkke hadde fulgt Solstad over mange år, og hadde stor respekt for Lars Peder Solstad og familiens drift av selskapet i mange år, sier han.
– Akers perspektiv var å være en støttende, aktiv eier i Solstad. Men samtidig innså vi at det var mye gjeld i selskapet.
Da rederiet i 2023 var i gjeldskrise, forteller Eriksen at han etter hvert koblet seg på planene om refinansiering og restrukturering. I løpet av sommeren, skjønte han at det var dårlig tid, forklarer han.
– Jeg var bekymret for at timeglasset ... At sanden var i ferd med å renne ut. Man man hadde ikke mer enn tid av veien, sier han. På det tidspunktet hadde Solstad Offshore om lag 13 milliarder i gjeld, og cirka 11 milliarder forfalt om kun få måneder.
Han viser til to møter han hadde tidlig på høsten 2023, som gjorde at han forsto hvilken rolle Aker måtte ta. Det første møtet var med styreleder Harald Espedal i Solstad.
– Det gjorde det klart for meg at Aker antagelig var en helt nødvendig brikke i selskapet, sier Eriksen. Det andre møtet var med DNB, som fortalte om hvor komplekst gjeldsbildet var for Solstad.
Maratonsak
Milliardstriden mellom Kjell Inge Røkke og Christen Sveaas har pågått i en drøy måned i Oslo tingrett.
Kistefos har saksøkt Aker, Pareto og styret i Solstad Offshore, i tillegg til Solstad Offshores toppsjef. I sitt innledningsforedrag la de frem flere lydopptak som de mener viser at Aker truet til seg en urettferdig stor andel av det kriserammede rederiet i 2023.
Akers advokat, Atle Skaldebø-Røed fra Bahr, mener tvert imot lydopptakene viser at alt er som det skal, og at lydopptakene kun viser tøffe forhandlinger.

1 month ago
24









English (US)