– De har sammen med oss kommet opp med denne ideen og vært med på å utforme den, sier Nora Campbell, forlagssjef for skjønnlitteratur i Aschehoug om samarbeidet med Morgenstern AS.
Hun sier at reklamebyrået har vært diskusjonspartnere i de valgene de har tatt, men at ansvaret for beslutningene ligger hos forlaget.
Alexander Mostue, strategisk rådgiver i Morgenstern AS bekrefter samarbeidet til NRK.
Forlagssjef Nora Campbell bekrefter at de samarbeidet med Morgenstern AS med å markedsføringen av boken.
Foto: Aurora Ytreberg Meløe / NRKAvpubliserte spalter
– Jeg syns det var vanskelig å tro at et stort, seriøst forlag skulle drive med dette i sin markedsføring, sier sjefredaktør i Aftenposten, Trine Eilertsen til NRK.
Hun mener forlaget Aschehoug har ført Aftenposten og deres lesere bak lyset.
Aschehoug har under falsk identitet sendt inn flere spørsmål til en spalte i forbindelse med markedsføringen av forfatter Helga Flatlands nye bok.
Det er snakk om samlivsspalten til psykolog Frode Thuen i A-magasinet. Her kan anonyme innsendere få svar på sine problemer.
– Spalten bygger på at ekte mennesker stiller ekte spørsmål, og får svar fra en ekte psykolog, sier Eilertsen som forteller at innleggene fra Aschehoug er avpublisert.
Trine Eilertsen, sjefredaktør i Aftenposten (t.h) og Nora Campbell, forlagssjef for skjønnlitteratur i Aschehoug.
Foto: Aurora Ytreberg Meløe / NRK– Må ikke undergrave tilliten til Aftenposten
Sjefredaktøren forteller at Aschehoug sendte inn ulike problemstillinger basert på karakterene i Helga Flatlands bok.
Etter spaltene ble publisert, tok Aschehoug kontakt med Aftenposten for å lage en sak om hvordan «prosjektet» hadde gått.
Det var da Aftenposten forsto at innleggene som allerede var publisert, var fiktive.
– Vi må ikke undergrave tilliten til Aftenposten i en tid der vi, som alle andre medier, må kjempe for den tilliten hver eneste dag, sier Eilertsen.
NRK har vært i kontakt med psykolog Frode Thuen, som ikke ønsker å kommentere utover Trine Eilertsens svar.
VG utsatt for det samme
Redaktør i VG Gard Steiro forteller at da de så Aftenpostens kommentar om Aschehoug sitt «stunt», begynte de å lure på om det samme kunne ha skjedd dem.
– Da vi sjekket det så vi at det samme har skjedd oss. Vi ringte så forlaget og fikk det bekreftet. Da valgte vi selv å avpublisere den ene utgaven av spalten.
Redaktør i VG sier at de etter å ha sett saken i Aftenposten undersøkte om det samme hadde skjedd med dem. Det hadde det.
Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTBSpalten det er snakk om er «Spør samlivspsykologene» hvor psykologene Sissel Gran og Catrin Sagen svarer på innsendte spørsmål fra leserne.
Den 3. september publiserte VG spalten «Jeg vil ha en forståelsesfull partner», men hverken spørsmålet eller avsenderen var ekte.
– Jeg deler jo Trine Eilertsens oppfatning av dette. Jeg ble veldig overrasket, og jeg syns det er uheldig, sier Steiro.
Dette er spalteinnlegget som VG valgte å avpublisere etter at det ble klart at spørsmålet var fiktivt.
Faksimile: VG– Verdien for leserne ligger jo i å lese terapeutenes svar på problemstillingene de kan kjenne seg igjen i. Så da blir vi jo veldig overrasket over at et forlag kanskje spesielt bruker dette som ledd i en markedsføring, sier Steiro og legger til:
– Det kan i ytterste konsekvens bidra til å svekke tilliten til denne type innhold i mediene, som det er lang tradisjon for.
– Ikke vår hensikt å lure noen
Nora Campbell i Aschehoug sier at markedsføringstiltaket ikke fikk den responsen de hadde håpet på.
– Vi har ønsket at den samtalen som oppstår når det blir kjent at disse terapeutene har gitt råd til karakterene i boka, ville gjøre lesere som ellers ikke hadde fått med seg romanen, nysgjerrig på hva som sto i den.
Nora Campbell i Aschehoug sier det ikke var deres intensjon å svekke tilliten til spaltene i VG og Aftenposten.
Foto: Aurora Ytreberg Meløe / NRKHun sier at det ikke var deres intensjon å svekke tilliten til pressen.
–For Aschehoug var det et avgjørende poeng at samlivsstoffet ikke er tradisjonell journalistikk. Vi ville aldri ha forsøkt å føre avisenes journalistiske redaksjoner bak lyset, ved å gi oss ut for å være noen andre.
–Dersom prosjektet har bidratt til å svekke tilliten til avisene eller støtt leserne, beklager vi det. Det var ikke vår hensikt å lure noen, eller å forsøke å avkle verken terapeuter eller aviser.
Publisert 08.10.2025, kl. 18.51 Oppdatert 09.10.2025, kl. 07.28