Warning: session_start(): open(/home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions/sess_320950f0617c8090e5406c35b3945609, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59

Warning: session_start(): Failed to read session data: files (path: /home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59
Det verste scenarioet: – Vil lede til kaos - NorwayToday

Det verste scenarioet: – Vil lede til kaos

3 hours ago 2


  • Forskere ser tre mulige utfall av konflikten mellom Israel og Iran: våpenhvile, eskalering og regimeendring.
  • Regimeendring kan føre til borgerkrig og kaos i Iran.
  • USA kan spille en avgjørende rolle i å dempe konflikten.

– Regimeendring i Iran vil lede til intern maktkamp, borgerkrig og kaos.

Det sier Dag Henrik Tuastad, førstelektor ved Midtøsten-studier ved Universitetet i Oslo om ett av scenarioene for hva som kan skje i den pågående krigen mellom Iran og Israel.

Sammen med Midtøsten-forsker Erik Skare ved Universitetet i Oslo har han tegnet opp tre mulige veier for krigen:

  • Våpenhvile eller nedtrapping – takket være USA?
  • Eskalering og langvarig konflikt, kanskje med USA involvert
  • Regimeendring i Iran – noe som vil føre til borgerkrig og kaos

Våpenhvile

De har liten tro på at det vil bli våpenhvile med det første.

– Da Israel angrep Iran i fjor, var det en runde med missiler fram og tilbake fra begge land. Så dabbet det av. Nå tror jeg ikke det vil skje, for begge parter har investert mye i å gjengjelde hverandres angrep, og det finnes ingen åpenbar diplomatisk løsning som begge vil akseptere, sier Erik Skare til VG.

Bilde av Erik SkareErik Skare

Midtøstenforsker, UiO

Tuastad tror at et mer aktivt USA kan få Iran til å gå mot fredssamtaler.

– Ett scenario er at USA blir med for å ødelegge urananleggene, ut fra at de ikke tillater Iran å få atomvåpen. Hvis Israel får bistand fra USA, kan de gradvis dempe Irans kapasitet til å skyte missiler. Iran har interesse av å få dette avsluttet. Det er Israel som sitter med styringen nå, sier han.

 Leo Correa / APFoto: Leo Correa / AP

Erik Skare tror på sin side at det å ødelegge Irans anlegg for anriking av uran, er for militært krevende, selv for USA.

– Det er åpenbart at Israel har som mål i å hindre Iran fra å utvikle atomvåpen. Men det er urealistisk: Irans sentre for å anrike uran ligger dypt, dypt under bakken, så langt at Israel ikke klarer å ødelegge dem med bombene de har. Da må Israel i så fall ha hjelp av USA i en kompleks militæroperasjon hvor flere bunkerbuster-bomber treffer eksakt samme mål, sier Skare.

Dessuten er Iran lenger unna å anskaffe seg atomvåpen enn hva Israel hevder, sa amerikanske etterretningskilder tirsdag til CNN.

Regimeskifte i Iran

Nettopp fordi det er vanskelig for Israel å stanse Irans prosjekt mot atomvåpen, tror han at Israel egentlige mål for sommerens angrep er et annet:

Regimeendring i Iran.

– Det er flere ting som tyder på dette: Netanyahu har snakket om det, dessuten bomber Israel langt flere mål enn bare uran-anleggene. Israel går etter generaler og ledere, etter hæren, TV-stasjoner, politistasjoner og annen kritisk infrastruktur som olje- og gassanlegg. De ønsker å likvidere Irans øverste leder Khamenei – noe USA har sagt nei til.

Så langt har de israelsk angrepene tatt livet av 220 personer i Iran, hvorav dem 70 kvinner og barn, ifølge nyhetsbyrået Reuters. Irans motangrep har tatt livet av 20 personer i Israel.

(Til sammenligning har Israels krig på Gaza drept minst 55.430 personer, også det ifølge Reuters.)

Skare og Tuastad har liten tro på at angrepene vil føre til regimeskifte. Men skulle det skje, ser han mørkt på Irans fremtid.

 Baz Ratner / APFoto: Baz Ratner / AP

– Det er bare å se på andre land i Midtøsten hvor det har vært regimeendring eller regimekollaps: Det endte med borgerkrig i Irak, Libya og Syria. Det er en teoretisk mulighet for at man kunne hatt en kontrollert avvikling av regimet i Iran, men mest sannsynlig ville det ha ført til borgerkrig og kollaps av det iranske samfunnet, sier Skare.

Det samme sier Tuastad.

Bilde av Dag Henrik TuastadDag Henrik Tuastad

Førstelektor ved Midtøsten-studier, UiO

– Dette er grunnen til at USA holder Israel tilbake fra å drepe Khamenei, fordi de ser ikke for seg et alternativ. USA invaderte Irak og tvang gjennom en demokratisering. Det gikk veldig dårlig, med borgerkrig og fremveksten av Al Qaida og IS. Det ga ikke USA mersmak for regimeendring, sier Tuastad.

Mer krig i vente

Midtøsten-forskerne holder derfor en knapp på at konflikten vil eskalere.

– Iran vil ikke stoppe å avfyre missiler, hvis de har kapasitet til det, så lenge Israel er i luften over Iran. Men de har sagt at de vil slutte i det Israel gjør det, sier Tuastad.

Men det gjør Israel etter alt å dømme ikke.

– Israel har sagt at dette bare er begynnelsen på noe større. Og det kan hende at hvis Iran ser at deres missiler ikke stanser angrepene fra Israel, kan det hende at de også eskalerer: Flere angrep, flere droner, angrep på andre mål, som amerikanske baser eller skip. De kan stenge Hormuzstredet, og de kan få houti-bevegelsen i Jemen til å angripe skip i Rødehavet igjen. De kan angripe oljeanlegg i golflandene.

Hva tror du vil skje i Iran/Israel-krigen nå?aDet blir våpenhvile snartbDette vil fortsette i lang tid, og trekke flere land inn i konfliktencRegimet i Iran vil falle

Dette er eskaleringer som vil skade internasjonal økonomi, i håp om at det vil tvinge fram en slutt på krigen, forklarer han.

Samtidig er det en risikabel strategi, for den kan trekke USA inn i krigen:

– Hvis amerikanske mål blir rammet, er det fare for at de blir med i krigen. Det vil kunne ramme Iran hardt, sier Skare.

Read Entire Article