Friidretts­sensasjonen drømmer om VM: - Jeg føler meg vilt bra

6 days ago 3


Håkon Moe Berg (19) har den siste uken satt sitt stempel på det europeiske friidrettskartet. Nå håper stortalentet på VM-plass i Tokyo.

 Kristoffer RandallSIKTER MOT VM: Håkon Moe Berg (19) øyner håpet for VM-plass. Foto: Kristoffer Randall
Oppdatert mandag 11. august kl. 14:38
  • Håkon Moe Berg (19) vant gull på både 1500 og 3000 meter under U20-EM i Finland.
  • Talentet fra Kyrksæterøra håper på VM-plass i Tokyo.
  • NRKs friidrettskommentator Jann Post hyller Bergs prestasjoner.
  • Berg satt personlig rekord på 1500 meter under Bislett Games, og vurderer nye stevner for å kunne klare VM-kravet.

– Det kunne jo ikke ha gått så mye bedre.

Det sier en meget fornøyd Håkon Moe Berg til VG etter seieren på 1500 meter i U20-EM i Finland.

I forkant av søndagens 1500 meter hadde Moe Berg vunnet gull på lørdagens 3000 meter, i tillegg til å sensasjonelt slå Narve Gilje Nordås på 1500-meteren under NM på Askøy forrige helg.

– Det var veldig artig. Jeg var favoritt på forhånd, men etter tre løp på de tre siste dagene, merket jeg det i forkant av dagens løp. Det gikk heldigvis bra, sier Moe Berg om søndagens seier.

Til tross for den siste ukens sensasjonelle prestasjoner, er det ingen fare for at 19-åringen fra Kyrksæterøra i Trøndelag mister bakkekontakten.

– Jeg føler meg fortsatt ganske godt plantet på jorden, så det er ikke noe problem, sier Moe Berg.

 Kristoffer RandallHåkon Moe Berg (t.h) jubler etter seieren. Her sammen med Andreas Dybdahl (t.v), som sikret dobbelt norsk på 1500-meteren under U20-EM i Finland. Foto: Kristoffer Randall

NRKs friidrettskommentator Jann Post er mektig imponert over hva 19-åringen har klart å få til de siste ukene.

– Det har vært ekstremt bra. Han har virkelig fått vist hva som bor i ham. Jeg er imponert over at han klarer å stå i det med så mange konkurranser på kort tid, sier Post til VG.

Også internt i friidrettsforbundet hylles trønderen.

– Håkon er et eksepsjonelt talent. I løpet av en uke har han spurtslått Narve Gilje Nordås i senior-NM på Askøy og vunnet gull på 3000 meter og 1500 meter i U20-EM i Finland. Det er forsiktig sagt en sterk prestasjon, sier Øystein Jarlsbo, fungerende sportssjef i Norges Friidrettsforbund til VG.

Om en drøy måned venter VM i friidrett i Tokyo. Etter hva som har vært en kanongod sesong for trønderen, har han et lite håp om å kunne få en plass på det norske laget.

VM-kravet på 1500 meter er på 3,33. Moe Bergs personlige rekord er på 3,35,41, satt under Bislett Games i juni. 19-åringen har fortsatt ikke bestemt seg for hvilket stevne han skal forsøke å ta VM-kravet, men at det er et stort håp om å kunne klare kravet innen de neste ukene.

– Dersom jeg klarer å klatre på rankingen eller at noen trekker seg, så er jeg klar, sier friidrettstalentet med håp i stemmen.

Klarer Håkon Moe Berg VM-kravet på 1500-meter? aJa, han kan klare alt om dagen!bNei, det blir for tøft...cUsikker!

I øyeblikket er Moe Berg rangert som nummer 81 i verden. Under VM i 2023 var det 58 løpere som stilte til start på 1500-meter.

– VM er absolutt mulig. Jeg tror jeg kan løpe en del raskere enn det jeg har gjort til nå, fortsetter Moe Berg.

Post ser ikke bort fra at stortalentet har det som skal til for å kunne stille på startstreken om en drøy måned.

– Det er en øvelse der det er ekstremt tøft for tiden med et skyhøyt internasjonalt nivå, men jeg tror det er mulig for han nå, sier friidrettskommentatoren om Moe Bergs sjanser.

 Paul S. Amundsen / NTBHåkon Moe Berg tok NM-gull på 1500-meter på Askøy forrige helg. Foto: Paul S. Amundsen / NTB

Utover sitt enorme løpstalent har 19-åringen tatt flysertifikat. En aktivitet han trives særdeles godt med.

– Jeg satser på å få noen helger på Oppdal for å fly, sier Moe Berg.

– Vi kan ikke bare holde på med løping. Det blir for tamt, fortsetter 19-åringen lattermildt i telefonen fra Finland.

Tiden vil vise om friidrettskarrieren blir en langvarig suksess for 19-åringen. Post er likevel ikke i tvil om at Moe Berg har en lysende fremtid i vente, uavhengig av hva som skjer på løpebanen.

– Håkon er en klok gutt. Han kommer til å lykkes uansett hvilken vei han kommer til å gå, sier friidrettskommentatoren håpefullt.

Read Entire Article