Landslagssjefen så for seg en tøff fremtid uten Katrine Lunde. Men det har snudd.
- Katrine Lunde avslutter karrieren etter å ha vunnet 13 av Norges 18 gull i kvinnehåndball.
- Landslagssjef Ole Gustav Gjekstad er trygg på keeperlinjen med Eli Marie Raasok og comebacket til Silje Solberg-Østhassel.
- Gjekstad har tatt AI-kurs, og ønsker å bruke teknologi for å videreutvikle laget.
- Thale Rushfeldt Deila imponerte med fem mål i VM-finalen og skal spille for Györ neste sesong.
Ole Gustav Gjekstad feiret VM-gullet med sin egen Katrine – samboer Katrine Høyland – natt til mandag. Hun er en god håndballvenninne og gammel keeperkollega av legendemålvakten.
45-åringen var den viktigste brikken da Norge sikret seg et nytt VM-gull. Men nå er det slutt for Lunde etter å ha vært med på 13 av Norges 18 gull i kvinnehåndball.
Ole Gustav Gjekstad må klare seg uten suksesskeeperen i neste års EM Øst-Europa rundt – Polen, Tsjekkia, Slovakia, Romania og Tyrkia.
– For ett år siden var jeg bekymret for keepersituasjonen. Det er jeg ikke lenger. Det synes jeg ser veldig bra ut, sier Gjekstad til VG.
Eli Marie Raasok (29) har levert et godt VM i skyggen av Lunde. Tredjekeeper June Krogh (22) har debutert i dette mesterskapet.
Men den viktigste nyheten har kommet fra Silje Solberg-Østhassel.
Hun ble mor for andre gang i oktober. Før VM kom nyheten kom nyheten om at keeperen – med åtte gull for Norge – kommer tilbake på banen i Henny Reistads klubb, Esbjerg. Det skjer antagelig i løpet av denne sesongen.
– Hvis Silje kommer tilbake er vi godt forspent. Keepersituasjonene har i løpet av det siste halve året blitt mer og mer gledelig. Vi har veldig bra arvtagere, mener Ole Gustav Gjekstad.
Ole Gustav Gjekstad ble historisk med å ta gull i første forsøk som norsk landslagstrener.
– Jeg er ikke veldig stolt på egne vegne, men veldig stolt av hele denne gjengen. Det utrolig gøy å komme inn i en sånn gruppe både på og på utsiden av banen. Bra kultur, bra arbeidsfordeling, mange som jobber hardt og lenge, sier han.
– Hvordan skal du ta det videre?
– Vi må alltid tenke utvikling. Den jobben starter for meg mandag. Hodet mitt går fort videre, lover han.
Lunde på topp
Disse spillerne har vunnet mest for Norge i kvinnehåndball. Gull-sølv-bronse i VM, EM og OL.
Katrine Lunde 13 - 5 - 3
Camilla Herrem 11 - 3 - 3
Stine Bredal Oftedal 9 - 3 - 2
Kari Aalvik Grimsbø 9 - 2 - 2
Nora Mørk 9 - 2 - 2
Marit Malm Frafjord 8 - 2 - 3
Linn-Kr. R. Koren 8 - 2 - 2
Karoline D. Breivang 8 - 2 - 1
Silje Solberg-Østhassel 8 - 2 - 1
Heidi Løke 7 - 2 - 2
Sanna Solberg-Isaksen 7 - 2 - 2
Stine Skogrand 7 - 2 - 1
Veronica Kristiansen 7 - 1 - 2
Kari Mette Johansen 7 - 1 - 1
58-åringen har gått på AI-kurs denne høsten. Han tror kunstig intelligens kan hjelpe Norge å beholde rollen som frontrytter i utviklingen av håndball.
– Jeg har sagt til mine medtrenere at vi etter VM må vi finne ut hva som er «next level». Noe som definitivt ligger der er at vi definitivt må bli bedre på hvordan vi bruker AI. Alt fra å vurdere spillere, analysere kamper, skrive ting.
– Jeg er fortsatt på juniornivå. Men det er ting jeg skal bli bedre på og mestre, legger han til.
Thale Rushfeldt Deila (25) gjorde sin beste VM-kamp i finalen. Sammen med Henny Reistad ble hun norsk toppscorer med fem mål.
– Min motivasjon er like høy som alltid, sier hun om fremtiden etter å ha vunnet OL, EM og VM med landslaget i løpet av 15 måneder.
– Jeg er ikke mett på noen måte. Vi skal fortsette å holde dette nivået oppe og bygge videre på den kulturen vi har. Den er helt utrolig. Alle bidrar inn i laget. Jeg er superstolt å være en del av det, sier hun til VG med VM-trofeet i hendene.
Neste sesong skal hun til kvinnehåndballens mest dominante klubb, Györ, med Champions League-tittel to år på rad.
Ole Gustav Gjekstad kjenner også på følelsene etter at VM-gullet er i havn.
– Det er utrolig godt å ha dette gullet, for oss.
VM-gullet ga forgjengeren Thorir Hergeirsson fikk en tåre i øyekroken.
– Jeg har ikke fått den ennå, men den kommer, lover Gjekstad.
– Til nå har jeg vært opptatt med faget.
– Men du tror de kommer?
– Ja, de kommer nok når jeg får dette litt på avstand. Og ikke minst når vi skal takke av Katrine.

2 hours ago
2










English (US)