I Epsteins skygge

1 hour ago 5


Men har hun gjort noe galt? Det er det mange som spør.

Nei, kanskje ikke. Det er fullt mulig at alt hun gjorde som utenriksminister i Solberg-regjeringen var formelt korrekt.

Deriblant måten hun håndterte det svært alvorlige varselet om at Terje Rød-Larsen, som leder av stiftelsen IPI, skal ha rekruttert unge kvinner fra Øst-Europa uten tilstrekkelige kvalifikasjoner til å arbeide for tankesmien på.

Ifølge varsleren ble bilder av kvinnene oversendt til Jeffrey Epstein.

Varselet kom i 2019. Daværende utenriksminister Eriksen Søreide sendte saken videre til riksadvokaten, som igjen videresendte den til det amerikanske føderale politiet, FBI, siden IPI ligger under amerikansk jurisdiksjon.

Hvorfor stilles det på nytt spørsmål ved dette i dag – syv år senere – og attpåtil under én uke før Søreide etter planen tar over som partileder i Høyre?

Jo, fordi Ine Eriksen Søreide er en god venn av Terje Rød-Larsens kone, den nå avskiltede ambassadør Mona Juul. Søreide meldte seg inhabil i alt som omhandlet Juul, men ikke i saker som gjaldt hennes skandaliserte ektemann.

Og i bakgrunnen svever altså Jeffrey Epsteins spøkelse. Den sexovergrepsdømte finansmannen og mangemilliardæren som omtalte Rød-Larsen som en nær «buddy», og som testamenterte fem millioner dollar til Rød-Larsens og Juuls to barn.

 Roar Hagen / VGFoto: Roar Hagen / VG

Epstein-filene har slått ned som en bombe i Norge. Folk er rasende. Sjokkerte. Over at betrodde norske tillitsmenn og -kvinner har pleid nær kontakt med en sexovergriper og hans nettverk – og mer enn det: Trolig hatt økonomiske fordeler av det.

Alt som har med Epstein å gjøre er toksisk. Dermed er også Rød-Larsen det. Og Mona Juul, som først beskrev sin omgang med Epstein som «minimal» – før hun senere erkjente at dette var en «upresis» beskrivelse.

Det var en påholden presisering. Det fremgår av Epstein-filene at også Juul og Epstein hadde et personlig forhold. Juul signerte en e-post med «M» og takket «Jeff» for «alt du gjør for ham (Rød-Larsen) og oss».

Da Juul ble utnevnt til Norges FN-ambassadør i 2018, visste Epstein om utnevnelsen flere måneder i forveien.

Søndag ble Juul i praksis avsatt som Norges ambassadør til Jordan og Irak, en stilling hun overtok i 2024. Utenriksminister Espen Barth Eide mener hennes kontakt med Epstein «viser en alvorlig svikt i dømmekraft».

Både Juul og Rød-Larsen er nå under etterforskning av Økokrim for grov korrupsjon og medvirkning til grov korrupsjon. Det er en helt naturlig konsekvens av de svært alvorlige avsløringene.

Ine Eriksen Søreide feiret sin 40-årsdag i Rød-Larsen og Juuls leilighet på Frogner – riktignok før det særdeles kontroversielle kjøpet av leiligheten, der Epstein personlig grep inn og fikk presset salgsprisen kraftig ned.

Da Rød-Larsens omfattende kontakt med Epstein først ble kjent i 2019, krevde Rødts daværende leder Bjørnar Moxnes en gransking av Utenriksdepartementets befatning med denne og flere andre saker.

Fra Stortingets talerstol tok utenriksminister Ine Eriksen Søreide «sterk avstand fra» Moxnes’ beskrivelse av et elitediplomati som skalter og valter med norske interesser. Hun fortsatte: «Norske diplomater opererer jo ikke på egen hånd.»

 Lise Åserud / NTBFoto: Lise Åserud / NTB

Det står respekt av Søreides forsøk på å forsvare dyktige medarbeidere i utenrikstjenesten – dem er det svært mange av. Men i lys av de siste avsløringene fremstår svaret hennes fra den gang både arrogant og unnvikende.

Rød-Larsen var ikke ansatt i UD på dette tidspunktet. Det var han heller ikke da varselet om de unge kvinnene havnet på Søreides bord. De norske tilskuddene til IPI var dessuten avsluttet.

Søreide sier nå at hun burde ha satt i gang egne undersøkelser dersom hun hadde visst det hun – og vi – vet i dag.

Spørsmålet er om det var noe hun burde ha sett allerede den gangen. Et annet spørsmål er om hun burde ha satt bort saken til en annen statsråd og meldt seg inhabil også i forhold som gjaldt venninnen Mona Juuls ektemann.

Jeg mener ja: Hun burde selvsagt ha undersøkt mer. Og hun burde ha meldt seg inhabil. Om dette bør få politiske konsekvenser for henne, avhenger av hva som kommer frem i den kommende eksterne granskingen av UD og ekteparet Rød-Larsen/Juul.

Det arbeidet – og Økokrims etterforskning – har en langt lengre tidshorisont enn den kommende uken. Høyre har bestemt seg: Ine Eriksen Søreide blir partiets nye leder.

 Helge Mikalsen / VGFoto: Helge Mikalsen / VG

Foreløpig er det få, om noen, Høyre-profiler som mener partiet bør utsette ledervalget. Ingen tunge aktører har gått offentlig ut mot henne etter Epstein-sjokket.

Men i kulissene er det uro og frustrasjon. Søreide knyttes til det som omtales som en ukultur i UD – der en utenrikspolitisk elite gjennom lang tid skal ha oversett tydelige og mørke signaler om at norskstøttede prosjekter har gjort ting de absolutt ikke burde.

Ikke minst gjelder dette Terje Rød-Larsen og IPI, som frem til 2018 skal ha mottatt til sammen 130 millioner kroner fra UD. 130 millioner kroner.

«Alt må på bordet», sa en rolig og bestemt Ine Eriksen Søreide på pressekonferansen mandag ettermiddag. Det gjelder både hennes og hennes forgjengeres beslutninger vedrørende Terje Rød-Larsen og Mona Juul.

Men det gjelder også i aller høyeste grad den svært omfattende pengebruken i det som historikeren Terje Tvedt, med atskillig klo, har omtalt som det «humanitær-politiske kompleks».

Også kjent som «fredsnasjonen Norge». Eller den «humanitære stormakten».

Et konsept som nå har fått en gedigen ripe i lakken.

Noen vil kanskje si: En aldeles uutholdelig ripe.

Dette er en kommentar. Kommentaren gir uttrykk for skribentens holdning.

Read Entire Article