Kapitalinnhentingen til selskaper i tidlig fase er fortsatt beskjeden, viser en fersk rapport.
Publisert: Publisert:
Nå nettopp
En fersk rapport fra Norsk Venturekapitalforening (NVCA) viser at investeringene i tidlig fase på oppstartsselskaper faller, fra et allerede beskjedent nivå.
Tallene er en løypemelding med foreløpige tall, som gir et inntrykk av forutsetningene norske gründerbedrifter har hatt i første halvår i 2025.
– Det ene vi ønsker å se i en sånn rapport er at det er god kapitaltilgang i innovasjonsselskaper i Norge. Spesielt i tidlig fase, når selskaper ikke har finansiering i bank eller på børs, sier administrerende direktør i NVCA Allon Groth.
Les på E24+
Røkke mot Sveaas – milliardærer og kranglefanter
I august varslet de at tilgangen på kapital i tidligfasen allerede var dårligere sammenlignet med hvordan det er hos våre nordiske naboer. Groth hadde håpet at trenden hadde snudd.
– Det andre vi ønsker er at investeringene i Norge er høye ut ifra nivået i Norden. Da konkurrerer vi på en god måte. Det vi ser i rapporten er dessverre ikke det. Kapitaltilgangen, spesielt i tidligfase, er for lav, sier han.
Langt unna
Undersøkelsen viser at kapitaltilgangen totalt er lav, sammenlignet med de siste syv årene. I 2024 ble det investert om lag 80 milliarder i gründerselskaper. Så langt i år er det samme tallet på 9,1 milliarder, ifølge rapporten.
Tallene er samlet inn av Perep, den europeiske delen av Invest Europe. Menon Economics har kvalitetssikret funnene.
I tidligfase, som ofte blitt beskrevet som den kritiske fasen der det får bære eller briste for gründerselskapene, er tallet langt unna det totale nivået for 2024.
I 2024 ble det investert over 2 milliarder i denne fasen i oppstartsselskaper. Etter første halvår i 2025 er tallet ikke en gang i nærheten av 1 milliard.
Groth mener det avgjørende å få opp investeringene for å redde norske gründerselskaper, og har følgende bestilling.
– Vi tror helt klart at dette har sammenheng med uforutsigbare rammebetingelser og skatteregler, flere brå endringer, og det at Norge henger etter EU på noen regler. Vi trenger en sterkere nasjonal satsing på dette. Det kunne Norge som nasjon være tydeligere på, sier han.
Ønsker seg forlik
I november kommer det tall som viser hvordan kapitaltilgangen er i Norden. Groth tror ikke det vil bli lystig lesning med norske øyne.
Nå håper han partiene på Stortinget kan få på plass en forutsigbar skatteplan.
– Det viktigste for oss er et skatteforlik. Vi ønsker oss et skatteforlik så fort som mulig, og et samlet skattetrykk som er på nivå med resten av Norden, sier han.
– Vi vil jo at norsk næringsliv skal innovere, ansette, konkurrere med næringsliv internasjonalt, og levere i årene som kommer. Det er ikke utgifter, men investeringer vi skal leve av.