Minst åtte drept i angrep mot Beirut i natt

4 hours ago 5


En bølge av nye angrep rammet Midtøsten natt til torsdag.

Helsedepartementet i Libanon melder at minst syv personer ble drept i et nytt israelsk angrep sentralt i Beirut natt til torsdag.

– Den israelske fiendens angrep mot Ramlet al-Bayda i Beirut har ført til et foreløpig dødstall på sju og 21 skadede, opplyser helsedepartementet i en uttalelse.

Siden den siste konflikten brøt ut, har internt fordrevne søkt tilflukt utendørs ved strandområdet Ramlet al-Bayda.

Folk samles nær en skadet bil som ble truffet i et israelsk luftangrep på offentlig strand Ramlet al-Baida i Beirut, Libanon, tidlig torsdag 12. mars 2026.

Folk samlet seg nær en skadet bil som ble truffet i et israelsk luftangrep på offentlig strand Ramlet al-Baida i Beirut, Libanon, tidlig torsdag 12. mars 2026.

Foto: Bilal Hussein / AP,NTB

Det israelske militæret (IDF) igangsatte en omfattende bølge av angrep rettet mot «terrorinfrastruktur» som hører til Hizbollah over hele Libanon.

– I løpet av 30 minutter angrep IDF ti Hizbollah-hovedkvarter i Dahieh-området, blant annet etterretningshovedkvarter, et hovedkvarter for Radwan-enheten og flere kommandosentre, skriver IDF på meldingstjenesten Telegram i natt.

Ifølge helsedepartementet har 570 mennesker blitt drept siden Libanon ble trukket inn i krigen 2. mars.

To tankskip i brann

To utenlandske tankskip lastet med irakisk fyringsolje ble angrepet i irakisk farvann onsdag kveld, opplyser en representant fra irakiske havnemyndigheter til Reuters

Et av de utenlandske besetningsmedlemmene mistet livet i angrepet, melder irakisk statlig TV torsdag.

De viser til generaldirektør for de irakiske havnemyndighetene, Farhan al-Fartousi, som har bekreftet hendelsen til Reuters.

– 38 besetningsmedlemmer fra de to berørte skipene har blitt evakuert og er trygge, men det søkes fortsatt etter savnede, forteller han.

Oljeprisen over 100-tallet igjen

Angrepene ved Hormuzstredet skaper frykt for stans i leveranser fra råolje og gass. Hormuzstredet er en viktig trase for oljetransport. Uroligheter fører til at prisen skyter i været.

Prisen på nordsjøolje (Brent) steg over 9 prosent i natt og handles nå for over 100 dollar fatet. Det skjer fire dager etter at prisen var nær 120 dollar.

Prishoppet skjer til tross for at Det internasjonale energibyrået (IEA) nylig vedtok et historisk frislipp av 400 millioner fat olje fra globale kriselagre. USA alene skal bidra med 172 millioner fat for å prøve å dempe prisene.

Giftig røyk i Bahrain

Myndighetene i Bahrain sendte ut hastevarsel til innbyggerne i Muharraq-distriktet etter et omfattende iransk angrep mot drivstofflagre natt til torsdag.

Angrepet har ført til en kraftig brann i nærheten av landets hovedflyplass, og beboere i områdene Hidd, Arad, Qalali og Samaheej bes om å holde vinduer lukket på grunn av giftig røyk, melder nyhetsbyrået AFP.

Trump: – Totalt nederlag

President Donald Trump sier at Iran er nær et «totalt nederlag», men advarte samtidig om at amerikanske styrker kan trappe opp angrepene i en slik grad at landet vil bli «nesten umulig» å gjenreise, melder nyhetsbyrået AFP.

– De er i praksis ved veis ende, sa Trump til fremmøtte journalister i Washington onsdag.

Han la til:

– Vi kan ramme deler av Teheran og andre steder på en måte som vil gjøre det nesten umulig for dem å bygge opp igjen landet sitt – og det er noe vi ikke ønsker.

President Trump

USAs president Donald Trump

Foto: ANDREW HARNIK / GETTY IMAGES NORTH AMERICA,NTB

Publisert 12.03.2026, kl. 06.32 Oppdatert 12.03.2026, kl. 06.46

Read Entire Article