Angrep mot anlegg i Midtøsten har gitt store bevegelser.
Det har vært voldsomme bevegelser i olje- og gassprisene siden krigen i Midtøsten startet. Stenging for den viktige sjøfrakten gjennom Hormuzstredet og flere angrep mot infrastruktur for olje og gass har løftet prisene.
Oljeprisen (brent spot) ligger på 109,9 dollar fatet kl. 11.45 fredag. Det er opp 2,2 prosent for dagen.
Dermed har prisen tatt seg noe opp igjen, etter at torsdagens kraftige oppgang ble avløst av tilbakegang utover dagen og kvelden.
Les også
Advarer om fallhøyde på Oslo Børs: – Absolutt utsatt
Ole Hansen, sjef for råvarestrategi hos Saxo Bank, minner om at fakta på bakken er at man fortsatt har et stramt marked.
– En rask nedgang i energiprisene er usannsynlig, fordi produksjonen har blitt rammet, sier Hansen til Reuters.
Opp og ned
Det kom et voldsomt byks i prisene tidlig torsdag, i bakkant av flere angrep mot anlegg ulike steder i Midtøsten.
Etter at Irans gassfelt South Pars ble angrepet, svarte landet med å angripe gassanlegget Ras Laffan i Qatar. Det ble også meldt om flere andre angrep.
Utover dagen roet prisen seg. På det laveste torsdag kveld var den under 104 dollar.
I går kveld uttalte president Donald Trump blant annet at han ikke har planer om å sende amerikanske bakkestyrker til Midtøsten. Han sa også at han har bedt Israels statsminister Benjamin Netanyahu om å ikke angripe olje- og gassinstallasjoner, og at han ikke har planer om å angripe iranske olje- og gassfelt.
Flere store europeiske land og Japan kom i går med en felles uttalelse hvor de understreket at de har beredskap for å sikre ferdsel gjennom Hormuzstredet.
I natt skal det ha vært droneangrep mot Al Ahmadi-raffineriet i Kuwait, skriver Bloomberg.
Gassprisen svinger
For gassprisen har det vært enda kraftigere utslag enn i oljeprisen de siste ukene.
Torsdag og fredag har utviklingen hos de to fulgt hverandre. Kraftig oppgang tidlig torsdag ble erstattet med nedgang, før gassprisen har hentet seg noe inn fredag formiddag.
Gassprisen i Europa (nederlandske TTF) er i skrivende stund forsiktig ned for dagen, til 61,8 euro per megawattime (MWh).
Den var godt over 70 euro på det høyeste torsdag. Gassprisen lå på 31 euro før USA og Israels angrep på Iran 28. februar.

1 day ago
3







English (US)