Hva gjør en akrobat i en opera om døden?
Italienske Pietro Barilli har kommet til Norge for å gjøre noe helt nytt.
Til vanlig opptrer han med et av verdens største nysirkus, Cirque du Soleil.
Nå skal han krysse borgmurene over hodene på et operapublikum ved Oscarsborg, midt i Oslofjorden. Han fester linen 11 meter over bakken.
På Oscarsborg er det hektisk aktivitet for å få alt klart til premieren på «Requiem» av Guiseppe Verdi.
Bare dager før premieren sys det på spreng for å få kostymene klare.
Det er musikkfest hver sommer på Oscarsborg, men dette har de aldri gjort før.
Det er forresten ikke en lystig opera som settes opp. «Requiem» av Verdi er en messe om døden, og operaen er kjent for å være svært dramatisk.
Hvorfor trengs en mann på line i en operaforestilling om døden?
– Jeg synes det gir mening. Det jeg gjør, handler om balanse. Og Verdis «Requiem» handler om balansen mellom liv og død.
Pietro skal gå på ulike liner gjennom forestillingen. Den høyeste går tvers over publikum. Kan han klare det?
Pietro er dessuten ikke den eneste akrobaten som skal i aksjon under operaforestillingen.
Scenen skal fylles med mange sirkusartister. Noen av dem skal sveve høyt over scenen.
Heller ikke operastjerne Ingegjerd Bagøien Moe slipper unna akrobatikken. Hun har vært med på mye, men for første gang er utfordringen:
Kan de få henne til å fly over scenen?
Mens hun synger?
– Ja, jeg skal fly! Heldigvis skal jeg fly på et parti i operaen som ikke er så krevende å synge.
Ideen om å ha en flyvende operastjerne og en mann på line, hvor kommer den fra?
Møt regissør Tilde Björfors.
Hun grunnla det svenske sirkuset Cirkus Cirkör, og mener sirkus passer perfekt til nettopp denne operaen om døden.
Hun innrømmer at hun har møtt en del motstand fra operaelskere, som ikke liker at hun blander sirkusartister og Verdi.
Men hun er sikker på at dette er riktig, og gleder seg til premieren.
Generalprøven
Siden alle testene av flyvingen til Ingegjerd har gått bra, er hun trygg på at hun kommer til å fly på premieren.
Og Pietro? Kommer han til å klare å gå på line over hele festningen?
I norsk sommervær?
– No problem! Når jeg klarte det i sterk vind under prøvene, vet jeg at det kommer til å gå bra på premieren!