Tjeltas karakter i den politiske satiren «Ingen kommentar» har koblinger til Donald Trump, forteller skuespilleren.
– Jeg kan være ganske skarp, sier Pia Tjelta til VG under Filmhøsten 2025.
Skuespilleren, som nylig ble kåret til «beste kvinnelige skuespiller» i filmen «Se meg» under Karlovy Vary-festivalen, svarer på hvor manipulerende og skarp hun har i seg å være.
– Jeg har i hvert fall veldig lett for å finne det, humrer hun.
Grunnen til spørsmålet er at hun spiller den skruppelløse PR-rådgiveren Karianne Moen i den satiriske filmen «Ingen kommentar», inspirert av aksjeskandalen.
Rollen ga Tjelta lov til å skrike, rope og manipulere uten hemninger.
– Det var veldig deilig. Jeg har aldri ledd så mye under en innspilling som da vi filmet «Ingen kommentar». Vi lo nesten så vi tisset på oss hver dag, forteller 47-åringen.
Hun legger til at mye av latteren kom takket være Laila Goody. Sistnevnte spiller statsminister Alma Solvik, som har åpenbare likhetstrekk til Høyre-leder Erna Solberg.
Anders Baasmo gir liv til Solviks ektemann Sondre Bortnes, som igjen har tydelige likheter med Sindre Finnes.
Både Baasmo og Goody har tidligere vunnet Amandaprisen for sin skuespillerinnsats.
Er det greit å parodiere norske politikere på film?aJa, det må de tåle!bNei, unødvendigcKanskje. Kommer an på.Tjeltas karakter Moen er i utgangspunktet fiktiv, men ikke helt uten rot i virkeligheten.
– Jeg vet at i manuset var hun løselig basert på noen som eksisterer, sier hun.
– Hvem da?
– Hun som var Trumps rådgiver i første presidentperiode. Conway. Jeg tror hun var inspirasjonen bak Moen. Men det hjalp meg ikke så veldig som skuespiller.
For Tjelta handlet prosessen mest om å ha det gøy og utforske hva som skjer når man er villig til å gå så langt som mulig for å nå et mål.
– «Ingen kommentar» er først og fremst en lek.
Pia Tjelta er også aktuell som Rakel i den kommende «Harry Hole»-serien på Netflix: