Regjeringen vil bekjempe sosial dumping – nå beskyldes de for det samme

1 week ago 6


«Jeg er et gissel i Nav-systemet. Vær så snill, kjære politikere! Systemet må endres. Frilanstolkene må få gode lønn- og arbeidsvilkår. Jeg skal kunne bestille tolker uten å bekymre meg om jeg får tolk eller ikke».

Det skriver Bibbi Hagerupsen (55) i et innlegg på Facebook.

Bibbi Hagerupsen er døv og har begrenset syn. Hun er avhengig av tolk.

Bibbi Hagerupsen har vært tolkebruker i 35 år.

Foto: Frode Fjerdingstad / NRK

En middag med venner, eller en gåtur i skogen er noe majoriteten kan ta på sparket.

Men Hagerupsen, som er døv og har begrenset syn, trenger tolk for å delta på slike aktiviteter.

Og korte oppdrag er lite ønskelig for frilanstolker, på grunn av lave honorarsatser.

Nå anklager frilanstolker og tolkebrukere regjeringen for å bedrive sosial dumping.

Dette skjer etter at Arbeids- og inkluderingsdepartementet i sommer la frem en handlingsplan mot sosial dumping og arbeidslivskriminalitet.

Planen ble lagt frem etter at NRK kunne avsløre at politiet mener organiserte kriminelle fra Romania har kuppet matbudbransjen i Oslo.

Føler seg oversett

Helge Edland er leder for Tolker i Akademikerforbundet (TiA), og frilanstolk for Nav. Han bor i Stavanger, men reiser landet rundt på tolkeoppdrag.

Han mener planen er laget ut fra medieoppslag og at kunnskapsarbeidere som han, er oversett.

Helge Edland er frilanstolk for Nav

Helge Edland har selv jobbet som frilanstolk i over 20 år for Nav, der han er skrivetolk for døve og hørselshemmede.

Foto: Maja Mathisen / NRK

– I Navs tolketjeneste gjør departementet i praksis akkurat det de prøver å motarbeide. Dette er fine ord og intensjoner, men så lenge de selv undergraver oss og våre muligheter til anstendige lønns- og arbeidsvilkår, så har jeg liten tro på at det blir noe bedring for våre medlemmer, sier Edland.

Edland viser til Navs forslag om å sette store deler av tolkeformidlingen ut på anbud som en løsning på tolkenes misnøye med lønn og arbeidsvilkår.

Hagerupsen er enig med Edland.

– Jeg må sende inn bestilling til Navs tolketjeneste i god tid, i håp om å kunne delta på sosiale aktiviteter i tegnspråkmiljøet. Jeg føler meg fanget i Nav-systemet, der jeg ikke får bruke min rett til selvstendighet og frihet uten å bekymre meg for om jeg får tolk til det jeg vil gjøre.

– De driver jo selv med sosial dumping, sier hun.

Bibbi Hagerupsen er tolkebruker, og er avhengig av tolk for å komme seg på jobb og sosiale aktiviteter utenom arbeidstid.

For å gå på kafé er Hagerupsen avhengig av tolk som også er ledsager.

Foto: Frode Fjerdingstad / NRK

Hagerupsen pendler til jobb hver dag fra Drammen til Oslo. Hun ønsker å benytte fritiden til fysisk aktivitet som svømming eller gåturer.

Men får hun ikke tolk, må hun bli hjemme.

Les svaret fra Arbeids- og inkluderingsdepartementet lenger ned i saken.

– Må prioritere mellom oppdragene

Retten til tolk for døve, døvblinde og hørselshemmede er hjemlet i folketrygdloven § 10-7, som dekker tolking ved helsebesøk, i arbeid, utdanning og dagligliv.

Fungerende avdelingsdirektør i Nav, Tormod Moland sier at tolking i dagliglivet har lavere prioritet, men at de alltid forsøker å finne en tolk til oppdraget.

– Vi må prioritere mellom oppdragene som kommer inn, der høyest prioritet gis til helsetjenester. Deretter følger viktige begivenheter som begravelser, samt tolking i arbeid og utdanning.

Nav har om lag 250 fast ansatte tolker, og i 2024 ble 69 prosent av tolketimene dekket av til sammen 360 frilanstolker, ifølge Navs velferdsdirektør Nina Tangnæs Grønvold (ekstern lenke).

Norges Døveforbund anslår at det er om lag 16 500 brukere av norsk tegnspråk.

– Uten frilanstolkene ville jeg garantert vært mer isolert, sier Hagerupsen.

Bibbi Hagerupsen sammen med tolk, Monica Glåmen.

Bibbi Hagerupsen sammen med tolk, Monica Glåmen.

Foto: Frode Fjerdingstad / NRK

– Gjelder hele arbeidslivet

NRK har spurt Tonje Brenna, som var arbeidsminister da handlingsplanen ble lagt frem, om kritikken. Departementet har svart via statssekretær Ingrid Marie Vaag Endrerud.

– Tar handlingsplanen hensyn til frilanstolker? Hvis ja, hvordan?

Ingrid Marie Vaag Endrerud

Statssekretær i Arbeids- og inkluderingsdepartementet, Ingrid Marie Vaag Endrerud.

Foto: Simen Gald / Arbeids- og inkluderingsdepartementet

– Vi er opptatt av et trygt og seriøst arbeidsliv for alle. Regjeringas handlingsplan mot sosial dumping og arbeidslivskriminalitet gjelder hele arbeidslivet, også statlige virksomheter, sier Endrerud.

Endrerud sier det fra neste år vil bli innført en ny honorarmodell for frilanstolkene.

– Den nye modellen innebærer at honorarsatsen vil bli noe høyere enn i dag, og det vil bli innført en oppmøtesats som gjør det mer lønnsomt å ta kortere oppdrag. Dette vil bidra til å øke tilgangen til tegnspråktolk på kveldstid.

NRK har bedt om videre informasjon om den nye honorarmodellen, men har ikke fått svar.

NRK har kontaktet representanter fra Frp og Høyre for en kommentar. De har vist videre til andre personer i partiene, som ikke har svart på våre henvendelser.

Publisert 09.10.2025, kl. 05.13

Read Entire Article