Om statsråden mener at systemet for føring av pensjonskostnader fungerer, når en det kommer det fram at pensjonspremien i 2025 for Tromsø kommune ble på om lag 320 mill. kr. over det som var beregna
Datert: 30.04.2026
Fremsatt av: Hanne Beate Stenvaag (R)
Besvart: 06.05.2026 av kommunal- og distriktsminister Bjørnar Skjæran

Spørsmål
Camilla Renate Mikkelsen (R): Regnskapet til Tromsø kommune er nettopp lagt fram. Der kommer det fram at pensjonspremien som er betalt i 2025, er på om lag 750 mill. kr, mens beregna pensjonskostnad er på om lag 320 mill. kr. Det er altså en forskjell på 430 mill. kr mellom det kommunen faktisk har betalt, og det Stortinget har lagt til grunn da statsbudsjettet ble vedtatt.
Hvordan kan beregna pensjonskostnad være så mye lavere enn de reelle kostnadene, og mener statsråden at dette systemet for føring av pensjonskostnader fungerer når forskjellen er så stor?












English (US)