Spørretimespørsmål fra Margit Bye (MDG) til justis- og beredskapsministeren. Besvart: 25.03.2026 av justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen

1 day ago 1


Greske myndigheter vil ha en norsk menneskerettighetsforkjemper utlevert på grunnlag av det Amnesty beskriver som udokumenterte anklager om blant annet menneskesmugling. Bakgrunnen for anklagene er at mannen siden 2015 har jobbet med å hjelpe båtflyktninger som havner i nød på Egeerhavet mellom Tyrkia og Hellas. Norske domstoler åpner for utlevering, til tross for risiko for langvarig varetekt og manglende rettssikkerhet. Hva vil statsråden gjøre for å sikre at Norge ikke bidrar til kriminalisering av humanitært arbeid?

Datert: 19.03.2026
Besvart: 25.03.2026 av justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen

Margit Bye (MDG)

Spørsmål

Margit Bye (MDG): Greske myndigheter vil ha en norsk menneskerettighetsforkjemper utlevert på grunnlag av det Amnesty beskriver som udokumenterte anklager om blant annet menneskesmugling. Bakgrunnen for anklagene er at mannen siden 2015 har jobbet med å hjelpe båtflyktninger som havner i nød på Egeerhavet mellom Tyrkia og Hellas. Norske domstoler åpner for utlevering, til tross for risiko for langvarig varetekt og manglende rettssikkerhet.
Hva vil statsråden gjøre for å sikre at Norge ikke bidrar til kriminalisering av humanitært arbeid?

Read Entire Article