Stein Lier-Hansen tiltales for grov korrupsjon og grov økonomisk utroskap

4 weeks ago 22


To andre personer tiltales for medvirkning til grov økonomisk utroskap, en av dem også for grov hvitvasking.

Det skriver Økokrim i en pressemelding torsdag.

– Dette er en alvorlig dag for Norsk Industri. Det er positivt at Økokrim har etterforsket saken grundig og konkludert. Når vi nå har konklusjonen på etterforskningen, er det klart at vi har blitt ført bak lyset av vår tidligere leder, sier styreleder Ståle Kyllingstad i Norsk Industri til Dagens Næringsliv.

Økokrim opplyser at de i etterforskningen har avdekket av Lier-Hansen også har mottatt ca. 1,9 millioner kroner fra en person som har fakturert Norsk Industri for ca. 4 millioner kroner i samme periode. Dette er vurdert å utgjøre grov korrupsjon.

– Systematiske tillitsbrudd

– Vi mener det er avdekket systematiske tillitsbrudd over lang tid ved at hovedtiltalte har påført arbeidsgiver store urettmessige kostnader, og at han i tillegg har beriket seg selv. Saken er alvorlig særlig med tanke på hans posisjon som administrerende direktør i Norsk Industri, som er en viktig aktør i det norske samfunnet, skriver påtaleansvarlig i saken, førstestatsadvokat i Økokrim, Bård Thorsen.

De to medtiltalte er tiltalt for medvirkning til grov økonomisk utroskap. Grunnlaget er at de skal ha utstedt fiktive fakturaer til Norsk Industri på henholdsvis ca. 2 millioner kroner, og ca. 1,8 millioner kroner.

I tillegg er den ene av disse to tiltalt for grov hvitvasking av ca. 1,8 millioner kroner ved å ha overført beløpet til hovedtiltalte.

Read Entire Article