Filmstjernen blir smigret av norsk hyllest.
Tirsdag 18. februar kl. 10:10– Oi! utbryter filmstjernen Elle Fanning (26) overfor VG.
Hun har nettopp mottatt en norsk hilsen.
For å vite hvordan ting henger på greip må du få med deg dette først:
VG skal til London for å intervjue 26-åringen om Bob Dylan-biografien «A Complete Unknown», hvor Fanning spiller en av musikerens kjærlighetsinteresser. Fanning er også aktuell i «Verdens verste menneske»-regissør Joachim Triers (50) nye film «Sentimental Value», sammen med Renate Reinsve og Stellan Skarsgård.
Norsk skryt
I forkant av intervjuet sender undertegnede en melding til Trier og spør om den Oscar-nominerte regissøren vil dele noen tanker om Fanning før vi møter henne. Det tar ikke lang tid før Triers navn lyser opp på mobilskjermen. En ivrig stemme tar ordet i andre enden.
– Jeg ble nødt til å ringe, sier Trier – nesten før han har rukket å si hei.
Så hagler det superlativer.
– Elle er en av de varmeste, snilleste og mest godhjertede menneskene jeg noensinne har jobbet med. Hun er sjenerøs og veldig lysten på å vite og lære om prosessen. Rett og slett en kul person å være rundt, forteller han.
Hvilken film med Elle Fanning liker du best?aMaleficent-filmenebThe BeguiledcThe Neon DemondSuper 8eAnnen– En mester
Tilbake i London blir Fanning smigret når hun får overlevert rosen.
– Oi! Jeg føler nøyaktig det samme om ham (Trier). Han er en mester og en skikkelig snill person, svarer hun.
I «Sentimental Value» spiller 26-åringen en filmstjerne på tur i Oslo. En rolle som naturlig nok brakte henne til Tigerstaden.
– Jeg elsket å filme i Norge. Det var virkelig en spesiell opplevelse. Jeg var der cirka fire uker. Og det var første gang jeg var i Oslo. Jeg likte meg godt der. Jeg ruslet rundt og rakk å se det meste. Det var flott. Men det var skikkelig kaldt da jeg var der.
Glemte Norge
«Wonka»-stjernen Timothée Chalamet (29), som spiller Dylan i «A Complete Unknown», sitter ved siden av Fanning under hele intervjuet. Han var selv i Norge på Stadlandet i 2020 for å spille inn scener til Denis Villeneuves megasuksess «Dune».
– Du har vel også besøkt Norge under filmopptak, Timothée?
29-åringen skvetter til. Visitten er åpenbart tapt til glemselen.
– Ja, herregud. Det har du jo rett i, sier filmstjernen og humrer.
«A Complete Unknown» har høstet gode anmeldelser internasjonalt. Den kommer på kino i Norge 21. februar.