TV 2: Mona Juul slutter i UD

2 days ago 10


Mona Juul slutter i jobben i Utenriksdepartementet, melder TV 2

Foto: Thomas Nilsson / VG
  • Frank Ertesvåg
  • og Nora Holm Aftret

– Dette er ikke slik Juul hadde håpet å avslutte en lang karriere i norsk utenrikstjeneste, men hun mener likevel at dette er det riktige å gjøre, sier Monas Juuls advokat Thomas Skjelbred til TV 2.

Hun går dermed av med pensjon 1. mai. Da avslutter Juul (67) sitt ansettelsesforhold i Utenriksdepartementet.

Juul ble i oktober 2024 utnevnt til ambassadør i Jordan, og deretter også Irak. Normalt varer ambassadøroppdrag i tre til fire år.

Siktet for grov korrupsjon

Etter frigivelsen av de siste Epstein-dokumentene i slutten av januar, ble Juul siktet for grov korrupsjon.

Økokrim etterforsker hennes tilknytning til den nå avdøde seksualforbryteren Jeffrey Epstein.

Dokumentene avslørte at toppdiplomaten og hennes ektemann Terje Rød-Larsen, hadde en langt nærere relasjon med Epstein enn det som tidligere var kjent.

Tidlig i februar ble Mona Juul hastehjemkalt fra ambassadørposten i Amman, fritatt for arbeidsplikten og gransket internt i Utenriksdepartementet (UD). Kort tid etterpå trakk hun seg fra ambassadørjobben til Jordan og Irak.

Foto: Harald Berg Sævereid / VG

I filene, som ble publisert av det amerikanske justisdepartementet, fremgår det blant annet at ekteparet besøkte Epsteins øy i 2011 sammen med barna, og at de også fikk kjøpt en luksusleilighet på Frogner i Oslo til sterkt rabattert pris etter Epsteins innblanding.

Både Juul og Rød-Larsen har tatt avstand fra Epstein i senere tid.

Fastholder å ikke ha begått noe straffbart

På vegne av Juul har hennes advokat Thomas Skjelbred i Elden Advokatfirma tidligere kommet med følgende uttalelse:

– Mona Juul har tatt til etterretning at hun er siktet av Økokrim for grov korrupsjon. Hun mener det ikke er grunnlag for siktelsen, og fastholder at hun ikke har begått noen straffbar handling.

Flere nordmenn har koblinger til den nå avdøde seksualforbryteren Jeffrey Epstein, har frigivelsen av Epstein-dokumentene vist.Flere nordmenn har koblinger til den nå avdøde seksualforbryteren Jeffrey Epstein, har frigivelsen av Epstein-dokumentene vist. Foto: AP / NTB

Også Juuls ektemann, Terje Rød-Larsen (78), er siktet for medvirkning til grov korrupsjon.

Hans advokat, John Christian Elden har tidligere uttalt følgende om siktelsen:

– Rød-Larsen er trygg på at når alle faktiske forhold er grundig gjennomgått, vil etterforskningen avklare at det ikke foreligger grunnlag for straffansvar og dermed bli henlagt.

Read Entire Article