Ungdomskriminalitet: Få nye midler - forsterker noen tiltak

5 days ago 2


– Det er uforståelig, sier Eirik Lae Solberg (H)

Etter uker der kriminaliteten i Oslo har økt, og hvor mindreårige siktes for å kaste granater, hadde byrådslederen forventa en kraftfull satsing på politiet i neste års statsbudsjett, sier han.

– Både for å jobbe forebyggende sammen med Oslo kommune, men også for å oppklare og avverge kriminalitet. Her er ikke noe spor av det.

En mann med brun jakke og blå genser står ute på Lille Bislett, foran en rekke med trær. Han snakker og gestikulerer med hendene

Oslos byrådsleder Eirik Lae Solberg (H) er skuffa over mangel på penger til å bekjempe ungdomskriminalitet.

Foto: Bård Nafstad / NRK

Her er det regjeringa vil gi:

Politi-pengebruk | Ikke mer barnevern-penger | Vil ha Oslo-tilskudd | Romerike-alarm

– Norge blir frihavn

Leder Jon Helgheim (Frp) i Stortingets justiskomité er svært bekymra.

– Dette er nærmest en kapitulasjon, for det kommer ingen satsing på politiet, konkluderer han.

Han mener at regjeringa «fortsetter å utvikle Norge til et «gangsters paradise».

– Regjeringa tror de kan bekjempe gjengkriminalitet med to nye ungdomsplasser og noen pilotprosjekter.

Mens de andre skandinaviske landene strammer inn fortsetter Norge som før, mener han.

– Norge fremstår da som en frihavn for kriminelle, fordi det er lettest å operere i Norge.

Granater og knivstikking

– Dette budsjettet fremstår fullstendig hodeløst når vi i det siste har hatt skytinger på åpen gate og granatangrep i norske byer, sier Høyres justispolitisk talsperson Mahmoud Farahmand.

For budsjettet kommer kort tid etter flere alvorlige krim-hendelser med unge lovbrytere de siste ukene. Særlig i hovedstaden.

Først ble to 13-åringer hanka inn av politiet etter at en granat gikk av på Pilestredet.

granat bislett

Én granat ble liggende igjen og måtte detoneres av politiet ved Pilestredet på Bislett i Oslo.

Foto: Simon Skjelvik Brandseth / NRK

Få dager senere ble en 13-åring knivstukket av en jevnaldrende gutt på Haugerud.

I oktober gikk en ny granat av, denne gangen i nabokommunen Lillestrøm. Politiet mener sakene henger sammen.

Regjeringa har alt varsla en rekke lovforslag. Blant annet strengere straffer for å bære våpen på offentlig sted. Men - det Oslos byrådsleder ønsker seg, er mer penger.

Et av kravene i forkant fra Oslos byrådsleder var mer penger til politiet. Og at de kan bruke pengene de har der de virkelig trengs.

Fotballbråk og statsbesøk

Oslo-politiet bruker nemlig stadig mer tid på nasjonale oppgaver, advarte politimesteren i et intervju med Politiforum i fjor.

La oss ta forrige uke som eksempel. Da var byen vert for statsbesøk fra Palestina og VM-kvalifiseringskamp mellom Norge og Israel. Lørdag måtte deler av sentrum sperres av for Stortingets høytidelige åpning.

På forhånd forventa byrådsleder Eirik Lae Solberg at regjeringa ville kompensere Oslo-politiet for dette.

Men: Det er ikke satt av noe egen kompensasjon for dette i forslaget til statsbudsjett.

Det ligger heller ikke inne noen betydelig økning i politiets rammer. Totalt får de 1,5 milliarder mer enn i fjor, en økning på ca. 6 prosent.

– Vi gjør det motsatte av våre naboland som har satset knallhardt på politiet, og mot den alvorlige kriminaliteten, sier Høyres Fahramand.

Alarm på Romerike

Også på Romerike er det en alvorlig utvikling når det gjelder ungdomskriminalitet.

Granat-hendelsen på Strømmen er bare den siste i rekka.

Lillestrøm-ordfører Kjartan Berland (H) hadde ett klart håp for statsbudisjettet:

En områdesatsing, altså en egen pakke med penger og tiltak for Strømmen.

– I Strømmen-området ser vi at levekårsundersøkelsene viste at dette er et område som nok trenger en ekstra innsats, sier han.

en mann iført dress og slips

Lillestrøms ordfører frykter Romerike glemmes når forebyggingskronene skal deles ut.

Foto: Hallgeir Braastad / NRK

Romerikes-ordførere ba på forhånd også om at det settes av flere justis-kroner til Romerike.

De får delvis gjennomslag i statsbudsjettet. Både Lørenskog og Lillestrøm får nemlig øremerkede penger til én-til-én-oppfølging av unge lovbrytere i budsjettet.

De får derimot ingen områdesatsing.

Vil ha Oslo-tilskudd

I fjor endra regjeringa fordelinga av skattepenger til kommunene. Et grep Oslo tapte hundrevis av millioner på.

– Jeg forventer at de enten gjør om den uretten, eller at de oppretter et eget hovedstadstilskudd, sier Eirik Lae Solberg.

Men budsjettforslaget legger ikke opp til noen store endringer i kommunenes inntekter.

Totalt økes inntektene med 4,2 milliarder.

– 4 milliarder er småpenger sett i lys av den situasjonen kommune-Norge står i. Oslo alene har opplevd en inntektssvikt 3 milliarder de siste årene, sier Oslos finansbyråd Hallstein Bjercke (V).

Ikke mer barnevern-penger

Et viktig krav fra byrådslederen var at Oslo skal likebehandles med resten av landet når det gjelder barnevern.

I dag er nemlig Oslo den eneste kommunen som har hele ansvaret for barnevern selv. De er ikke en del av Bufetat, og får som resultat mindre penger per barn enn andre kommuner, ifølge byrådet.

– Jeg forventer at regjeringa rydder opp i det, sa byrådslederen før budsjettet kom.

Det gjør de ikke. De foreslår i budsjettet ikke å øke bevilgningene til Oslos barnevern betydelig. Eller ta dem inn i det statlige barnevernet.

Julianne Ferskhaug

Oslos sosialbyråd Julianne Ferskaug raser over at regjeringa ikke vil endre finansieringa for Oslos barnevern.

Foto: Petter Larsson / NRK

– Jeg har nesten ikke ord. Et samla Storting har slått fast at Oslos barnevern skal likebehandles, men regjeringa gir fullstendig blaffen, sier Oslos sosialbyråd Julianne Ferskaug.

I budsjettet argumenterer regjeringa med at Oslo har færre barn i institusjon og at man derfor ikke kan sammenligne krone for krone. De mener også at måten Oslo har organisert barnevernet på påvirker hvor mye penger de bruker.

– Dette må bare skrives på kontoen for en by- og Oslo-fiendtlig regjering, mener Oslos byrådsleder Eirik Lae Solberg.

De er kritiske til regjeringas budsjett, samtidig kutter både Oslo og Både Oslo og Romerike-kommuner i egne budsjetter:

Publisert 15.10.2025, kl. 07.44 Oppdatert 15.10.2025, kl. 12.26

Read Entire Article