I helgen samler flere tusen russ seg i Sandvika til «Kaddatreffet», årets siste russetreff, etter en russetid preget av flere alvorlige ulykker med laser.
- I helgen samler 4.500 russ seg i Sandvika for årets siste russetreff, Kaddatreffet.
- Arrangørene har fjernet eller skrudd av lasere etter flere alvorlige ulykker de siste ukene.
På treffet i Sandvika kan russen bryne seg på alt fra mekanisk okse til karaoke, kasino og diverse konserter.
Det er enda litt magert i rekkene når VG rusler rundt blant russen tidlig fredag kveld. Musikken dunker fra busser og scenen, men konsertene har ikke begynt enda.
En guttegjeng med fire kalde (eller lunkne) Norrlands Guld sitter og ser seg rundt.
– Vi var på Tryvann, da var det ti ganger så mange som det er her nå, så det var veldig gøy, sier Eirik Usler.
De satser på at det kommer flere. Kvelden er enda ung.
– Egentlig litt ferdig for i år
Russetiden begynte senere enn den pleier, etter at regjeringen besluttet å flytte de skriftlige eksamenene i videregående skole i fjor.
Årets russefeiring har vært preget av flere hendelser der russ har fått alvorlige øyeskader etter å ha blitt eksponert for laser.
Oslo universitetssykehus (OUS) har registrert fire russ med alvorlige øyeskader, og lederen for øyeavdelingen kom med en hard anbefaling før helgen.
– Slå av laserne nå, sa øyespesialist Ingar Stene-Johansen.
Anbefalingen er tatt til følge, forteller Torstein Løvlid, daglig leder i Kaddatreffet.
– Russen har tatt veldig mye ansvar selv, og demontert lasere før de ankommer treffet, sier han til VG.
– Jeg tror alle har en generell forståelse for at lasere egentlig er litt ferdig for i år.
Daglig leder i Kaddatreffet.
– Skummelt
I helgen samles 4.500 russ i Sandvika. Arrangørene har også tatt grep etter den siste tidens hendelser, og gjort en inspeksjon av samtlige busser sammen med laser-ekspert Jan Martin Svensson Vågen ved ankomst.
– Vi går over bussene og kobler av lasere. Vi har koblet av fra to busser i går, og en eller to i dag. Hvis de skal ut og rulle eller reiser fra festivalen, kan de koble det på igjen, men russen vet at laser er forbudt hos oss, sier Løvlid lørdag.
Flere russ VG snakker med er bekymret.
– Jeg synes det er skummelt at man kan bli blind av de laserne, sier Fillip Nicolai Haarseth til VG.
Han ser litt sliten ut, men satser på å feste et par uker til.
Andre er ikke så bekymret. Skaden har jo bare skjedd noen få.
Kanskje skal man begrense hva slags laser man har med, eller peke den oppover så folk ikke blir skadet? spør venninnene Celine Vethe-Svanberg og Alma Reme Ribe seg.
Flere forteller dog om bekymrede foreldre. Spesifikt mødre.
– Jeg er egentlig ikke spesielt bekymret, men jeg vet at mamma er veldig bekymret, sier Hamda Ahmed.
– Det bør være mye mer kontroll på det! Jeg leste en artikkel om en som hadde blitt permanent blind og en annen hadde mistet 90 prosent av synet og det er jo veldig skummelt for alle oss andre, sier Jasmin Evangeline Naiterraiss.
Fredag besluttet bussene i Akershus å fjerne laserne, samtidig som de oppfordret andre til å gjøre det samme.
Les også: Truffet av laser: – Alt var skikkelig tåkete
«Du lever bare en gang»
Offisielt startet feiringen mellom 13. og 15. mai flere steder i landet.
Sett bort fra laserulykkene har russetiden også vært preget av masseslagsmål på Hvervenbukta og russevold i Bergen.
De fleste VG møter i Sandvika er dog mest opptatt av å snakke om eksamen.
I år har russen gjennomført skriftlige eksamener i perioden fra 4. til 21. mai.
Målet med endringen er å skjerme eksamenene fra den mest intense delen av russefeiringen.
Noen mener det er bra, andre mener det funker dårlig. De fleste VG snakker med har en muntlig eksamen eller to i vente.
– Jeg skulle egentlig ikke ha kommet hit. Jeg fant ut at jeg har historievurdering på mandag. Men moren min tvang meg og var bare sånn: «du lever bare en gang», sier Naiterraiss spøkefullt.
I en av russebussene sitter Ingrid Therese Henriksen og Agnes Øverli Waaler. De forteller at de har blitt ferdige med de tyngste eksamenene, og synes det er fint at man kan feire etter skriftlige eksamen.
– Jeg ble ferdig med eksamenene litt før, så det er veldig fint å være ferdig med mye av skolen nå, og jeg har ikke så mye vurderinger. Så jeg synes det er fint, sier Henriksen.

5 hours ago
5













English (US)