Vingling på USA-børsene

1 day ago 6


Det er oppgang på Wall Street-indeksene, etter et fall fra start. Prisene på både gull, sølv og olje faller betraktelig.

Illustrajonsbilde fra New York-børsen. Foto: Jeenah Moon / Reuters / NTB

Publisert:

Oppdatert nå nettopp

Saken oppdateres gjennom handelsdagen.

De tre sentrale USA-indeksene falt på siste handelsdag før helgen, men alle sammen steg i januar måned samlet sett.

Mandagen begynte med videre fall, før indeksene etter hvert snudde oppover.

Slik ligger det an med de sentrale indeksene en halvtimes tid ute i handelen mandag:

  • Den brede S&P500-indeksen stiger 0,25 prosent
  • Teknologiindeksen Nasdaq stiger 0,21 prosent
  • Dow Jones er opp 0,56 prosent

Blant aksjene som faller er Disney, som på det meste var ned over åtte prosent etter åpning. Selskapet meldte mandag om noe bedre kvartalsresultat enn ventet. Selskapet jobber for tiden med å finne en etterfølger etter konsernsjef Bob Iger, som vil gå av som sjef.

Fall for gull, sølv og olje

Gull- og sølvprisene begynte å falle fredag, og fallet fortsetter videre mandag. Like før klokken 16 norsk tid er gullprisen ned over tre prosent og sølvprisen ned over syv prosent for dagen. Gull handles til 4.700 dollar per unse og sølv til 79 dollar per unse.

Prisfallet kommer etter en kraftig oppgang den siste tiden.

– Når prisen har gått lenge og langt nok, begynner mange store, profesjonelle investorer å ta gevinst, ikke fordi de nødvendigvis har snudd langsiktige syn, men fordi de ønsker å redusere risiko etter et uvanlig sterkt rally. Det er sunn fornuft, sier råvareanalytiker Ole Hvalbye i SEB til E24.

Før helgen gjorde USAs president det kjent at han nominerer Kevin Warsh til å ta over som sentralbanksjef i USA etter Jerome Powell når hans periode utløper i mai.

Dette kan også ha påvirket blant annet gull- og sølvmarkedene, ifølge seniorstrateg Joachim Bernhardsen i Nordea Asset Management.

– Han er sett på som litt mer hauketehauketeen «hauk» er enkelt sagt en person som ønsker høyere renter, mens en «due» er en som ønsker lavere renter. Det kan ha satt i gang en snøballeffekt og gevinstsikring i edle metaller, sier han.

Oljeprisen faller

Også oljeprisen har dempet seg kraftig de siste dagene.

Nordsjøoljen Brent handles til 66,16 dollar fatet, over fem prosent ned for dagen.

– Brent-olje faller fordi den kortsiktige krigsfrykten har avtatt. Når Trump sier at USA er i dialog med Iran, tolker markedet det som lavere sannsynlighet for en akutt eskalering og forstyrrelser i Irans oljeeksport, sier Hvalbye.

Les også

Analytiker: Derfor stuper gull, sølv og olje

Read Entire Article