Wall Street faller etter jobbtall

2 days ago 5


De tre ledende amerikanske indeksene dras ned etter at jobbtallene for juli skuffet markedet.

Foto: Julia Demaree Nikhinson / AP

Publisert:

Oppdatert nå nettopp

Saken oppdateres.

En fersk oppdatering fra det amerikanske arbeidsmarkedet viser at det ble skapt 73.000 nye jobber utenfor landbruket i juli. Det er langt svakere enn forventningene på 104.000 nye stillinger, ifølge estimater fra Bloomberg.

Slik ser det ut for de tre toneangivende indeksene på Wall Street:

  • S&P 500 er ned 1,63 prosent
  • Nasdaq faller 2,08 prosent
  • Dow Jones er ned 1,42 prosent

Arbeidsledigheten endte på 4,2 prosent i juli, i tråd med forventningene.

– Dette er klart svakere enn ventet. Vi ser en brå svekkelse i arbeidsmarkedet og tegn til sterkere inflasjonspress. Det var også en ganske kraftig negativ revisjon fra de foregående månedene, sier sjeføkonom i Handelsbanken Marius Gonsholt Hov til E24.

Statistikken kjent som «non-farm payrolls» brukes ofte som en temperaturmåler for amerikansk økonomi. Derfor omtales tallene gjerne som «månedens viktigste tall».

Fed må finne en balanse

– Bare to dager etter at månedens Fed-møte ble avsluttet, er plutselig det doble mandatet tilbake på agendaen. Med dagens svakere jobbtall og de nedjusteringene som fulgte med, må den amerikanske sentralbanken igjen balansere et avtagende arbeidsmarked mot en inflasjon som ikke avtar raskt nok, sier Chris Zaccarelli, investeringssjef i Northlight Asset Management til CNBC.

Han mener det vanligvis ville vært mer naturlig for markedet å fokusere på tremåneders gjennomsnittet i jobbtallene. Ikke kun hovedtallet.

– Men i dag er begge viktige på grunn av en nedjustering på 258.000 i sysselsettingstallene for tidligere måneder, sier Zaccarelli.

Natt til fredag kom også president Donald Trump med nye tollsatser for flere amerikanske handelspartnere. Blant landene som nå ilegges ekstra avgifter er Taiwan, Canada, India og Sveits.

Uken som helhet har vært full av viktige nyheter fra verdens største økonomi. Torsdag kveld la flere av teknologigigantene i «Magnificent Seven»-gruppen frem sine kvartalsresultater.

I tillegg kom den amerikanske sentralbanken med beslutning om å holde renten uendret onsdag kveld.

Amazon slo forventningene

Amazon, som tjener gode penger på skytjenester og netthandel la frem resultater for andre kvartal:

  • Amazon fikk inntekter på 167,7 milliarder dollar. På forhånd var det ventet netto salgsinntekter på 162,15 milliarder, ifølge Bloomberg.
  • Inntektene per aksje landet på 1,68 dollar per aksje mot ventede 1,33 dollar ifølge Bloomberg.
  • Selskapets driftsresultat steg til 19,2 milliarder dollar, opp fra 14,7 milliarder dollar samme periode i fjor. Det representerer en økning på over 30 prosent.

Skytjenesten AWS, som regnes som Amazons mest lønnsomme virksomhet, økte driftsresultatet til 10,2 milliarder dollar i andre kvartal.

Aksjen faller kraftig 6,4 prosent.

Bedre enn ventet

Også iPhone-produsenten Apple leverte gode resultater. Dette er noen av nøkkeltallene fra rapporten:

  • Inntektene kom på 94 milliarder dollar, mot 85,7 milliarder dollar i samme periode i fjor.
  • Resultat per aksje endte på 1,57 dollar, mot 1,4 dollar i samme periode i fjor.

På forhånd ventet analytikere henholdsvis 89,3 milliarder dollar og 1,43 dollar. Det viser estimater hentet fra Bloomberg.

CNBC skriver at selskapet har hatt sin beste inntjeningsvekst på over tre år.

Salget i Kina var noe investorene fulgte nøye før Apple la frem kvartalstallene. På forhånd ventet analytikere at Kina-salget skulle lande på 15,19 milliarder dollar.

Det faktiske tallet endte på 15,4 milliarder, noe som tilsvarer en 4 prosent økning over et år. Det er en vending fra tidligere kvartaler der salget i regionen har vært beskjeden.

– Subsidiene som omfatter våre produkter har hjulpet oss, sa Apple-sjef Tim Cook.

Aksjen er ned 0,3 prosent.

USA innfører nye tollsatser

President Donald Trump har innført nye tollsatser mot en rekke amerikanske handelspartnere og markerer starten på en ny æra med økt handelskonflikt.

Viktige eksportører til USA som Taiwan og Canada får nye tollavgifter. Sistnevnte, som har vært en mangeårig alliert og stor handelspartner av USA, straffes med 35 prosent i toll.

India ble rammet med en sats på 25 prosent, mens Sveits får hele 39 prosent i toll.

Syria får den høyeste satsen på 41 prosent, mens flere land som Israel, Tyrkia, Venezuela og Kamerun får 15 prosent toll.

Read Entire Article