Har du nylig bestilt hotellovernatting? Da bør du lese videre.
Publisert 13.04.2026 23:59
– Vi har nylig lagt merke til mistenkelig aktivitet som involverer uautoriserte tredjeparter som har fått tilgang til noen av våre gjesters bestillingsinformasjon.
Det forteller en talsperson for nettsiden Booking.com til TV 2.
På bakgrunn av den «mistenkelige aktiviteten», har Booking.com sendt epost til en rekke kunder, om at de kan bli forsøkt lurt.
«Hvis du har mottatt mistenkelige eposter eller telefonsamtaler, kan disse komme fra ondsinnede aktører som utgir seg for å representere overnattingsstedet eller Booking.com», heter det i eposten sendt til en bruker.
Attraktiv bransje
Undersøkelser Booking.com har gjort, viser at informasjon som bookingopplysninger, navn, epostadresser, adresser, telefonnummer, samt annen informasjon kunder kan ha delt med overnattingsstedet, kan være på avveie.
– Da vi oppdaget aktiviteten, tok vi grep for å få fikse problemet. Vi har oppdatert PIN-koden for de reservasjonene det gjelder, og informert gjestene våre, forteller Booking.com til TV 2.
Videre oppfordrer de sine kunder til å være årvåkne mot eventuelle svindelforsøk.
– Booking.com vil aldri be gjester om å dele kredittkortdetaljer via epost, telefon, WhatsApp eller tekstmelding, forteller talspersonen.
TV 2 har vært kontakt med «Data Protection Officer», eller personvernombud, i hotellkjeden Strawberry, Hedda Emilie Bratt.
Hun forteller at de er kjent med at det nylig har vært et sikkerhetsbrudd gjennom en tredjepartsaktør, som igjen er brukt til å forsøke å svindle gjester som skal bo på deres hotell.
– Dessverre opplever vi fra tid til annen at det skjer ulike dataangrep. Hotellbransjen er attraktiv fordi det er en del persondata involvert, noe som igjen kan brukes til svindelforsøk. Vi lykkes heldigvis med å avverge de aller fleste, men noen angrep rettes mot svakheter hos tredjepart, forteller Bratt.
– Ta kontakt
Bratt i Strawberry forteller at de har gått bredt ut med informasjon og advarsler direkte til sine gjester som har booket via Booking.com
– Det er særdeles få som har besvart oss, noe som tyder på at få har latt seg lure av svindelforsøket, heldigvis, forteller Bratt.
Thomas Iversen, juridisk seniorrådgiver og fagsjef i Forbrukerrådet, forteller at de ikke har fått noen henvendelser fra forbrukere som har blitt forsøkt utsatt for svindel etter å ha brukt Booking.com
For å unngå å bli lurt og svindlet, er hans klare råd å være varsom med å utlevere informasjon til henvendelser som kommer fra steder man har booket gjennom plattformen, samt:
– Bruk Booking.com sin egen meldingstjeneste til å kommunisere med hotellet så langt det går, oppfordrer Iversen.
Personvernombud i Strawberry, Bratt, oppfordrer kunder som mottar mistenkelige henvendelser, om å ta kontakt.
– Opplever du mistenkelige henvendelser knyttet til bestillinger, spesielt via WhatsApp, oppfordrer vi sterkt om å ta kontakt direkte med oss eller der du har bestilt. Desto tidligere vi blir klar over slike svindelforsøk, desto raskere kan vi avverge at de lykkes.




English (US)