AFP: Minst sju eksplosjoner og fly i lav høyde i Venezuelas hovedstad Caracas

8 hours ago 1



Akkurat nå

Høye smell og lyden av fly ble hørt natt til lørdag i Venezuelas hovedstad Caracas, opplyser kilder til nyhetsbyråene AFP og Reuters.

Folk flykter fra eksplosjoner i Caracas. Foto: Matias Delacroix, AP / NTB

Saken oppdateres.

Et område sør i Caracas skal være uten strøm, ifølge Reuters’ kilder. Området ligger nærme en militærbase. Kildene sier også at de hører fly og ser røyk stige opp fra byen.

Den første eksplosjonen ble registrert omtrent klokken 01.50 lokal tid, som tilsvarer 06.50 norsk tid.

– Vinduet mitt ristet

CNN melder at deres team har sett flere eksplosjoner i hovedstaden.

– En eksplosjon var så sterk at vinduet mitt ristet, sa CNN-korrespondent Osmary Hernandez til avisen.

Meldingen kommer samtidig som situasjonen er svært spent mellom Venezuela og USA. Trump-administrasjonen har de siste månedene angrepet flere båter utenfor Venezuelas kyst.

Ønsker regimeendring

USAs president Donald Trump har ikke lagt skjul på at han ønsker en regimeendring i det oljerike Venezuela. Han har også hevdet at landets olje tilhører USA.

Flere ganger har han sagt at USA kommer til å gjennomføre operasjoner inne i Venezuela, ikke bare mot det han hevder er «narkobåter» utenfor kysten.

I tillegg har han trappet opp sanksjonene mot landet, og økt USAs militære tilstedeværelse i regionen kraftig.

Har ikke kommentert utviklingen

Det latinamerikanske landet styres nå av venstreorienterte og autoritære Nicolás Maduro.

USAs forsvarsdepartement Pentagon hadde lørdag morgen ennå ikke svart på Reuters' henvendelse om en kommentar. Heller ikke Venezuelas regjering har kommentert utviklingen.

Read Entire Article