Barna trener for å se bra ut: – Jeg trener for alle andre

1 month ago 48



– Du trener jo fordi du vil se bra ut. Dessverre.

Det sier Mina Emanuelsen (16). Hun går i 10. klasse på Gosen skole i Stavanger.

Hun trener først og fremst for utseendets skyld. Det er hun ikke alene om.

Blant barn i alderen 12 til 15 år er det over 40 prosent som oppgir «å se bra ut» som en motivasjon til å trene, viser tall fra SSB. Dette er første gang byrået samler inn tall på treningsmotivasjon blant barn.

– Det er jo trist, da. At det er derfor ungdom trener, sier Emanuelsen.

Max Pentz Wulff (15), også 10.-klassing på Gosen skole, innrømmer at det er utseendet som er viktigst når han trener.

– Det er mye fokus på utseendet overalt. Du vil se bra ut for andre, sier han.

Klassevenninnen Emilie Salte Bø (15) trener opptil fem ganger i uka. Heller ikke hun trener kun for sin egen del.

– Nå trener jeg for alle andre. Det er ikke så gøy å ha det presset på seg.

Emilie Salte Bø, Max Pentz Wulff og Mina Emanuelsen på Gosen skole.

Ungdommene løfter tungt – for andre. Treningen er likevel lystbetont, forklarer de.

Foto: Adrian Fosse Årthun / NRK

Selv om utseendet står i fokus hos de tre ungdommene, påpeker alle at de også trener fordi det er gøy, og fordi det er bra for helsa. Dette kommer også frem i undersøkelsen.

Tallene under viser andelen elever som har svart at de enten er helt eller delvis enige i påstandene om treningsmotivasjon:

Se detaljert tabell nederst i saken.

Trener du for å se bra ut?

11-åringer kan trene på treningssenter

De tre 10.-klassingene trener alle hos treningskjeden SATS.

SATS er Nordens største treningskjede, med over 270 treningssentre i Norge, Sverige, Danmark og Finland.

I januar 2025 var 3 prosent av medlemsbasen deres i Norge i alderen 11–15 år.

Aldersgrensen for å bli medlem er 11 år, og man må trene sammen med en voksen til det året man fyller 15.

Tina Brodal er kommunikasjonssjef i Sats.

Tina Brodal ser at det er flere unge som benytter seg av treningssentrene til SATS.

Foto: Sats

Tina Brodal er nordisk PR-manager i SATS.

Hun synes det er dumt om det er utseendet som får de yngste til å trene på treningssentrene deres.

– Det er veldig trist om barn ned i tolvårsalderen sier at de trener for utseendet sin del, sier hun.

Brodal tror likevel ikke SATS bidrar til et økt fokus på utseende blant barn.

Vi opplever at de som trener hos oss, gjør det fordi de syns det er gøy.

Hun forklarer at de ansatte får beskjed om være oppmerksomme på ting som vekker bekymring.

– Vi prøver å følge med på om treningen beveger seg i en usunn retning. Det handler litt om hvordan vi tar imot disse unge som kommer til oss, og hvilke holdninger de blir møtt med.

SATS samarbeider også tett med blant annet Antidoping Norge, og har god dialog med ROS, opplyser Brodal.

Emilie Salte Bø, Max Pentz Wulff og Mina Emanuelsen på Gosen skole.

«Sit-ups» er en populær styrkeøvelse hos 10.-klassingene.

Foto: Adrian Fosse Årthun / NRK

– Barn og unge trener som aldri før

Liv Sand er leder av institutt for sosialfag på Universitetet i Stavanger (UiS). Hun lar seg ikke overraske av tallene fra SSB-undersøkelsen.

– Dette er ikke overraskende, når man ser på betydningen av kropp, utseende og vekt i dagens kultur, sier hun.

Sand forklarer at fokuset på utseende har vært økende de siste tiårene, og særlig i vestlige kulturer.

Liv Sand, PhD og instituttleder, Institutt for Sosialfag, Universitetet i Stavanger (UiS).

Ifølge Liv Sand fanger barn helt ned i barnehagealder opp kroppsidealer.

Foto: Thomas Ystrøm

Hun trekker frem blant annet sosiale medier som en av årsakene til dette.

– Den visuelle kulturen med polerte bilder åpner for sosial sammenligning og økte bekymringer knyttet til utseende, kosthold og trening blant unge.

Sand får støtte fra Barne- og familieminister Lene Vågslid (Ap), som forstår barnas ønske om å se bra ut.

– Men vi voksne har et stort ansvar for å motvirke at barn utsettes for skadelig kroppspress.

Hun tror det å beskytte barn mot ulovlig reklame og skadelig innhold på nett vil være et steg i riktig retning.

Dette er noe regjeringen allerede er i gang med, forklarer Vågslid.

Vi jobber nå blant annet med innstramminger i regelverket for markedsføring i sosial medier, samt med hvordan vi kan heve aldersgrensen for sosiale medier til 15 år.

Portrett av barne- og familieminister Lene Vågslid

Lene Vågslid er glad for at såpass mange barn og unge også trener for å være sosiale og ha det gøy.

Foto: Benjamin René Dyrdal / NRK

Vågslid understreker at hun synes det er bra at såpass mange barn er fysisk aktive.

Jeg er glad for at de fleste barna trener for å være sammen med andre, og for å ha det gøy. Det er bra for den mentale og fysiske helsen.

Og det finnes flere oppløftende funn i treningsstatistikken blant barn og unge:

Liv Sand ved UiS påpeker nemlig at 81 prosent av barn og unge trente fast minst én gang i uken i 2024. Det er det høyeste antallet på over 10 år. (ekstern lenke)

– Både barn og unge trener som aldri før. Dette gjelder både organisert idrett og individuell trening på sentre og liknende, sier hun.

Flere studier viser også at trening kan bidra til å skape et mer positivt kroppsbilde hos barn og unge, forklarer Sand, og legger til at man kanskje bør endre syn på hva treningen gir.

– Det er viktig å fremme et bredere syn på hva attraktivitet og skjønnhet kan være, slik at trening ikke bare knyttes til utseende, og at positive holdninger til egen kropp ikke bare er avhengig å innfri idealer.

Publisert 08.03.2025, kl. 07.56

Read Entire Article