Ber om fire nye uker for siktede etter drapet på Marita (35)

1 hour ago 1



Politiet begrunner det med gjentagelsesfare.

 Privat / PrivatMarita (35) ble drept da hun skulle på jobb. Foto: Privat / Privat
Oppdatert torsdag 5. februar kl. 13:42
  • Politiet frykter gjentakelse av voldshandlinger hvis Jørn Andersen løslates.
  • Marita Løfshus Haugen (35) ble drept i Orkland kommune i desember.
  • Andersen, som tidligere er dømt for drap, er nå siktet for å ha drept Haugen.
  • Påtalemyndigheten ber om fire nye uker med varetekt.

– Hypotesen om at siktede drepte avdøde er fremdeles sterk. Fengslingen antas påkrevd for å hindre siktede i å begå nye straffbare handlinger og vi mener det er fare for nye volds- eller trusselhandlinger dersom han løslates, sier politiadvokat Ole Andreas Aftret.

Marita Løfshus Haugen (35) ble drept på Løkken Verk i Trøndelag den 13. desember i fjor.

Jørn Andersen er siktet for drapet.

Påtalemyndigheten ber nå om at han blir fengslet i fire nye uker. Dette blir avgjort i fengslingsmøte fredag.

 Hedda Kurseth / VGSambygdingene tente lys for Marita på åstedet dagene etter drapet. Foto: Hedda Kurseth / VG

VG har forsøkt å ta kontakt med Andersens forsvarer uten å lykkes.

Drept på vei til jobb

Det var lørdag 13. desember Marita Løfshus Haugen skulle startet på jobb klokken 20 ved Bjørnlihiet pub i tettstedet Løkken Verk i Orkland kommune.

I stedet fikk politiet en oppringing klokken 21.41 fra en som hadde funnet henne død, om lag hundre meter fra arbeidsplassen.

Rundt en time senere ble 35-åringens kollega, 54 år gamle Jørn Andersen, pågrepet og siktet for drapet.

Les også: Marita (35) begravet i dag: – Hjertene våre er knust

Få dager før drapet hadde Andersen fått beskjed om å holde seg unna Marita. VG er kjent med at han skal ha hatt tilhold ved Bjørnlihiet pub siden i sommer.

Tidligere dømt for drap

Andersen er tidligere dømt for drap, og vold mot to tidligere kjærester. I 2016 ble han løslatt fra forvaring, viser en rettsavgjørelse fra samme år.

Han var 28 år gammel da han drepte 16 år gamle Linn Charlott Nesblom med kniv i 1999.

I lagmannsretten ble han dømt til 15 år i fengsel for drap og vold mot Nesblom. Den gang fant to rettsinstanser at vilkårene for å idømme sikring var oppfylt, men lagmannsretten landet på at en lengre, tidsavgrenset straff var mer egnet, heter det i en senere dom.

Mens han sonet for drapet, traff han en annen kvinne som han fikk et forhold til, viser rettsavgjørelser.

 Hedda Kurseth / VGJOBBET HER: Bjørnlihiet pub i Løkken Verk i Orkland kommune. Foto: Hedda Kurseth / VG

I 2011 ble han dømt til forvaring i fire år og seks måneder for å ha vært voldelig mot, kvalt og truet henne.

Tingrettens vurderinger fra året før var at det var fare for gjentagelse. Retten pekte på at til tross for at Andersen hadde sonet cirka ti år i fengsel, forhindret ikke dette han fra å begå en ny voldshandling.

Da forvaringsspørsmålet lå for retten i 2016, pekte lagmannsretten på at drapet i 1999 og voldsdommen fra 2011 hadde klare likhetstrekk.

Det ble også vist til at han allerede i 20-årene hadde blitt dømt for vold og trusler mot en kjæreste. For dette ble han dømt til seks måneders fengsel.

Likevel kom lagmannsretten i 2016 frem til at Andersen skulle løslates fra forvaring, fordi de mente at de strenge vilkårene for forvaring ikke var oppfylt.

Tips oss illustrasjon

Har du tips?

Send oss informasjon, bilder eller video.

Read Entire Article