Bergstø etter nytt Ap-møte: – Mange måter å komme til enighet på

2 hours ago 1



Kirsti Bergstø har stor tro på at de rødgrønne partiene blir enige om stats­budsjettet før fredag. Hun sier at det er ulike skisser på bordet.

 Gøran Bohlin / VGUTENFOR BRENNA: SV-leder Kirsti Bergstø tror på enighet innen fredag. Foto: Gøran Bohlin / VG
Oppdatert mandag 1. desember kl. 18:21
  • Arbeiderpartiet, Sp og Rødt trenger støtte fra SV og MDG for flertall for statsbudsjettet.
  • Hvis enighet ikke nås, kan Støre bli truet med å måtte gå av-
  • SV-leder Kirsti Bergstø fremhever viktigheten av enighet for trygg styring av landet.

– Jeg har hatt gode samtaler i dag. De må fortsette. Målet til SV er å sikre flertall for en god budsjettenighet som alle kan stille seg bak. Det har vært målet hele tiden, sier Kirsti Bergstø til VG.

Hun var like etter klokken 17.30 på vei ut fra parlamentarisk leder Tonje Brennas (Ap) kontor på Stortinget. Temaet har vært statsbudsjettet.

– Det aller viktigste er å finne en enighet som kan samle hele den rødgrønne siden og som har flertall bak seg. Det blir nødvendig for en trygg styring av landet, men også for at de gode tingene som ligger i mindretallets forslag faktisk blir virkelighet, sier hun.

 Gøran Bohlin / VGMØTER PRESSEN: Bergstø Foto: Gøran Bohlin / VG

Arbeiderpartiet ble lørdag enige med Sp og Rødt om en budsjettavtale. De trenger både SV og MDGs støtte for å få flertall for budsjettet i Stortinget.

Den støtten må de sikre seg før finansdebatten på fredag.

Les også: Dette må du vite om budsjettkrisen

Hvis det ikke skjer kan Støre måtte stille kabinettsspørsmål for å få flertall. Det betyr at han truer med at regjeringen går av hvis de ikke vinner avstemningen.

– Må dere ha noe på både miljø og Palestina?

– Vi jobber med forskjellige løsninger for å få en helhet, slik at alle partier kan stå bak det. Det er det viktige, sier hun.

– Må samle det rødgrønne laget

Bergstø møtte også Brenna tidligere mandag. Hun uttalte også da at hun hadde stor tro på at de rødgrønne partiene kan finne sammen.

– Hva slags samtaler er planlagt nå mellom dere og regjeringen?

– Det er ulike samtaler til ulike tider med ulike skisser på bordet. Jeg går ikke nærmere inn på det.

– Snakker du direkte med Støre?

– Jeg snakker med de det er hensiktsmessig å snakke med. Nå må vi klare å samle det rødgrønne laget og få et budsjett som faktisk har et flertall bak seg. Det tror jeg alle er tjent med.

 Gøran Bohlin / VGFoto: Gøran Bohlin / VG

– Tror du at du får det til?

– Jeg har stor tro. Jeg har håp og jeg tror at det kan lande bra.

– Når bør det skje?

– Behandlingen er om få dager. Nå må vi bruke dagene godt for å finne løsninger, finne enighet og klare å lande en helhet som både er god for alle partiene, men også har flertallet som trengs sånn at god politikk ikke bare er på papiret, men også i livene og virkeligheten til folk.

Les også: Slik vil Støre løse budsjettkrisen

– Kan dere stemme ned Støre hvis han stiller kabinettsspørsmål?

– Nå forholder vi oss til de gode samtalene vi har og den prosessen vi er inne i. Så har jeg stor tro på at vi klarer å lande en enighet som har en retning alle kan være med på.

– Kan du ha en retning uten å åpne budsjettforhandlingene?

– Det er mange måter å komme til enighet på. Jeg prøver å finne dem alle.

Read Entire Article