Birk Harald Næss Kroken (24) er litt utenom det vanlige leken og atletisk.
Den tidligere norgesmesteren i cheerleading bruker nå mye av tiden sin på enten gaming eller idretten tricking.
– Det er jo en blanding mellom turning, breakdancing og martial arts. Men tricking funker jo ikke i en slåssesetting. Så det er jo egentlig bare det at man flipper rundt og twister, slenger på et par kicks. Så lenge det ser fett ut, så er det egentlig tricking, forklarer han.
Nå er Birk klar som én av deltakerne i realityserien «Norges tøffeste» som har premiere 20. august på NRK.
– Jeg var veldig redd for at det skulle være folk som kom til å være sinnssykt mye bedre enn meg. Men så syns jeg det har vært ganske jevn konkurranse, forteller Birk.
For å lykkes i tricking er det en fordel å være fysisk eksplosiv og myk i kroppen. Dessuten må man være mentalt tøff, ifølge Birk Harald Næss Kroken.
Foto: Bjørnar Morønning / NRKEksplosiv og myk
Bakgrunnen hans har vært avgjørende for at han ble plukket ut. For 24-åringen har drevet med tricking siden han gikk på ungdomsskolen i Elverum.
Han forteller at det er en fordel å være fysisk eksplosiv og samtidig litt myk i kroppen.
Og så må man være tøff mentalt. Han forklarer det med et eksempel.
– Det er mange som ønsker å lære seg backflip. Men ingen tør å prøve. Det er det samme med tricking, bare at du skrur det opp noen hakk. Og hvis du har skada deg, så er det spesielt skummelt å gjøre det samme trikset på nytt, sier han.
Birk Harald Næss Kroken (24) forteller at han liker å kunne drømme seg bort i et dataspill eller være en karakter i et spill.
Foto: Bjørnar Morønning / NRKDenne våren ble han ferdig med en bachelorutdanning i animasjon ved Universitetet i Innlandet.
For tiden forsøker han å lykkes med å drive en Twitch-kanal for spilling. Han liker nemlig godt å drømme seg bort i et dataspill eller være en karakter i et spill.
– Twitch starta som en plattform for gamers hvor andre kunne se på live. Jeg har noen kompiser som driver med det på fulltid. Så har de fått meg med litt inn i det, sier han.
Så får tiden vise om også han kan leve av å spille.
Nå forsøker 24-åringen å lykkes med en Twitch-kanal for spilling.
Foto: Bjørnar Morønning / NRK– Hard konkurranse
Det var mora hans som først tipset han om å bli deltaker i «Norges tøffeste». Da en kompis faktisk meldte seg på, så fulgte han etter.
Og han ble plukket ut.
Birk forteller at det vanskeligste under innspillingen av serien var nederlagene. Han innrømmer at han noen ganger synes det var «helt forferdelig».
– Det var ganske hard konkurranse. Og spesielt førsteinntrykkene syns jeg var litt sånn wow. Skal jeg konkurrere mot de svære gutta her, liksom?
Samtidig forteller han om samhold blant deltakerne.
– Jeg kom jo med en gjeng med folk jeg likte ganske godt. På fritiden hadde vi det fint sammen. Det var veldig gøy, sier han.
Isak Dreyer og Jørgine Massa Vasstrand er programledere for den nye sesongen av «Norges tøffeste».
Foto: Erlend Lånke Solbu / NRKSyvende sesongen
Årets sesong er den syvende av realityserien.
Gjennom 15 episoder får vi se unge voksne som kjemper mot hverandre gjennom fysiske og psykiske prøvelser. Det er seks gutter og seks jenter som deltar.
Ifølge pressemeldingen fra NRK må de gjennom en krevende reise med «kaldt vann, trange rom og store høyder».
– Aldri før har vi hatt så mange deltakere som har måtte stirre frykten sin i hvitøyet, sier Jørgine Massa Vasstrand.
Hun er programleder sammen med Isak Dreyer.
Nytt i år er at jentene og guttene skilles i to grupper i starten.
Isak Dreyer tar med jentene til en kald og ugjestmild industrihall, der sengene er betongrør og maten må lages over bål.
– Her er det ingen kjære mor. De skal få tynt seg for å bli best, og den som ikke leverer, må dra hjem og får ikke bli med videre i «Norges tøffeste», sier Dreyer.
Dette er årets deltakere i «Norges tøffeste»:
Anniken Løvaas (24), Trondheim
Anniken Løvaas (24).
Foto: Erlend Lånke Solbu / NRKAnniken er kjapp i replikken, hardtarbeidende og direkte. Hun er glad i å pynte seg og se bra ut, men ikke la deg lure, for her er det et konkurransehode som aldri gir seg. Anniken har en fortid som håndballspiller i Rema 1000-ligaen for Haslum Håndball.
Malin Løvaas (22), Trondheim
Malin Løvaas (22).
Foto: Erlend Lånke Solbu / Erlend Lånke SolbuMalin er en sterk, sprudlende og sosial trønder med et stort konkurranseinstinkt. Hun brenner for styrketrening og stiller gjerne på startstreken i Hyrox-konkurranser. I «Norges tøffeste» ønsker Malin seg seige og lange øvelser hvor styrken hennes kommer til sin rett.
Erika Hageberg (25), Nord-Odal
Erika Hageberg (25).
Foto: Erlend Lånke Solbu / NRKErika er tøff og myk med stort hjerte og masse temperament. Hun har bakgrunn fra Forsvaret og vokste opp på gård. Erika har spilt fotball på kvinnelaget til IK Start, men satser nå for fullt på kickboksing. Hun er ikke redd for en natt ute under åpen himmel.
Lea Uthus (20), Geilo
Lea Uthus (20)
Foto: Erlend Lånke Solbu / NRKLea er råsterk med mye pågangsmot, men også med fobier som kan sette en stopper for henne. Hun har drevet med alpint over halve livet og konkurrert mot de beste på samme alder over hele verden. Lea er en vinnerskalle av rang og seigere enn de fleste.
Tora Jørnsdatter Sørensen (23), Bodø
Tora Jørnsdatter Sørensen (23).
Foto: Erlend Lånke Solbu / NRKTora trives best ute, gjerne på en fjelltopp. Som turner er hun kjapp og smidig, noe som er gode egenskaper i «Norges tøffeste». Hun er en taktiker og liker å tenke seg om to ganger før hun må ta viktige valg. Tora bor og studerer i Trondheim, der hun også jobber som PT og turnleder.
Hanna Maroofi (21), Lørenskog
Hanna Maroofi (21).
Foto: Erlend Lånke Solbu / NRKHanna har bein i nesa og vet hva hun vil. Hun har en fortid som turner på høyt nivå, men satser nå på vektløfting der hun kan vise til flere titler. Hanna kjemper også for likestilling innen idrett og har ved flere anledninger uttalt seg på kurdisk TV om temaet. Men hvordan takler hun ukjent mat, skitne boforhold og ingen dusj?
Julian Guldvik (19), Namsos
Julian Guldvik (19).
Foto: Mia Sofie Ytreberg / NRKJulian er en jovial og glad trønder med mye energi og glimt i øyet. Han har knapt vært utenfor Namsos og ser på reisen til Trondheim som det mest utfordrende med å være deltaker i «Norges tøffeste». Julian er tømrer og ønsker å vise at man kan komme langt med arbeidsmuskler. Han elsker friluftsliv, jakt og fiske og har en ekstrajobb som lakseguide.
Sivert Gimmestad (25), Sandane
Sivert Gimmestad (25).
Foto: Mia Sofie Ytreberg / NRKSivert er hjortejegeren som stiller i «Norges tøffeste» med cowboystøvler. Han disker opp, tenner stearinlys og tar vare på flokken, men på startstreken er det kun seier som gjelder. Der har konkurranseinstinktet hans ingen nåde. Sivert har temperament, er allsidig og har en kropp som er både utholdende og smidig.
Birk Harald Næss Kroken (24), Elverum
Birk Harald Næss Kroken (24).
Foto: Mia Sofie Ytreberg / NRKBirk er gamer og liker å drømme at han er heltene sine fra skjermen, noe som vises godt i svømmekonkurransene. Han er tidligere norgesmester i cheerleading, men nå handler det meste om tricking – en blanding av turn, breakdance og kampsport. Birk er allsidig og har alltid et triks eller en god løsning på lur når det gjelder konkurranser.
Danis Bajrovic (21), Ålesund
Danis Bajrovic (21).
Foto: Mia Sofie Ytreberg / NRKDanis er en omsorgsfull og flørtete fotballspiller med store muskler. Han snakker sunnmørsdialekt, men kommer opprinnelig fra Bosnia. I sitt første møte med Jørgine lover han å gjøre Sunnmøre stolt. Damer er en stor motivasjon for Danis, noe han ikke legger skjul på. Han er også fotballtrener, student og BPA-assistent.
Matas Nartis (23), Bergen
Matas Nartis (23).
Foto: Mia Sofie Ytreberg / NRKMatas er en kul og byvant bergenser med vittige kommentarer og skråblikk på livet i «Norges tøffeste». Han har bakgrunn fra MMA, buldrer, trener styrke, kjører motorsykkel og er DJ. Matas er tatovør av yrke, så smerte er ikke noe problem for han om det blir langtekkelige og tunge konkurranser.
Sindre Grøv Svensen (22), Lillehammer
Sindre Grøv Svensen (22).
Foto: Mia Sofie Ytreberg / NRKSindre er en snill og godhjertet legestudent med mye kapasitet og et stort smil. Han har utallige mil på både langrennsski og rulleski bak seg, noe som gjør at han har en kondis få kan matche. Sindre er opptatt av rettferdighet og fair play.
Publisert 25.06.2026, kl. 07.55 Oppdatert 25.06.2026, kl. 09.40






















English (US)