Brann snudde toppkamp – har langt på vei avgjort Toppserien

4 days ago 7



Brann fikk en kalddusj av de sjeldne i hovedstaden, men så våknet serielederen.

Laura Davidson var kampens store spiller for Brann med scoring og målgivende. Foto: Jonas Been Henriksen / NTB
  • Andreas Hopen, VG

    Andreas Hopen, VG

Publisert: 12.10.2025 18:50 | Oppdatert: 12.10.2025 19:23

På Intility var det for alvor gullkamp mellom Vålerenga og Brann - og det startet perfekt for vertene.

Sara Hørte og Karina Sævik ga Vålerenga en drømmestart på Intility. Før det var spilt seks minutter ledet fjorårets seriemester med to mot serieleder Brann.

Før oppgjøret ledet Brann serien med fire poeng med fire kamper igjen. Det forspranget så ut til å skrumpe ned til ett etter vertenes drømmestart.

– Det er frykten å ligge under her - men det er noe deilig ved å komme tilbake. Absolutt, sier Brann-kaptein Karoline Haugland til TV 2 etter kampen.

For Brann gikk rett i strupen på vertene etter kalddusjen. Signe Gaupset reduserte etter syv minutter – og tre minutter senere sørget Nea Lehtola for balanse i regnskapet.

Like før hvilen var kampen snudd på hodet. Lauren Davidson sendte Brann i føringen inn i pausen.

– Det er selvsagt surt. Å score to mot Brann så tidlig skal holde til seier. Det er utilgivelig, sier Vålerenga-veteran Elise Thorsnes.

Derfra så Brann seg aldri tilbake.

Davidson serverte Amalie Eikeland ti minutter etter hvilen. 30-åringen takket med å fastsette resultatet til 4–2.

Nå erkjenner Vålerenga at kampen om seriegullet er over.

– Nå blir Brann seriemestere, og så må vi sørge for å vinne den andreplassen som gir muligheten til å få Champions League-spill, sier Vålerenga-trener Nils Lexerød.

Brann kan bli seriemester neste helg mot Kolbotn - om resultatene går deres vei, men serielederen tar ikke seriegullet på forskudd.

– Vi har fremdeles en jobb å gjøre. Vi skal feire, men det blir en rolig en, sa kampens store spiller Laura Davidson til kanalen etter at seieren var et faktum.

Brann raknet mot Hammarby i Europa tidligere i uken - det var i bakhodet til Brann-trener Leif Gunnar Smerud.

– Det er helt magisk godt. Det er en tøff start vi får, og med det som skjedde tidligere i uken. Jeg er kjempeimponert over den snuoperasjonen, sier Brann-treneren.

De tilreisende Brann-supporterne sang «Gullet skal hem» på bortetribunen etter kampslutt.

– Nå er vi på god vei - så skal vi vinne resten av kampene å ta det seriegullet, fastslår stortalentet Signe Gaupset.

Med fire kamper igjen leder Leif-Gunnar Smeruds lag med syv poeng – bare tynn teori kan frata Brann seriemesterskapet i Toppserien.

Vålerenga har vunnet Toppserien de siste to sesongene – nå ser det ut til at seriegullet skal tilbake til Bergen og Brann som vant serien i 20212021I 2021 vant de under navnet Sandviken. og 2022.

Read Entire Article