Nordland får rundt 80 millioner kroner ekstra til vedlikehold av fylkesveier.
Det er klart etter at partiene på Stortinget søndag ble enige om revidert nasjonalbudsjett. I budsjettavtalen settes det av én milliard kroner ekstra til fylkesveier.
Fylkesråd for samferdsel Richard Dagsvik (Frp) sier pengene kommer godt med.
– Det er kjærkomne midler. Vi har mer enn nok å bruke pengene på i Nordland, sier Dagsvik.
Han sier deler av pengene vil gå til å fullføre asfaltplanen for i år. I tillegg kan det bli aktuelt å bruke penger på ferjekaier, bruer og annet veivedlikehold.
– Vi mangler noen få millioner på asfaltplanen, og det skal vi bruke pengene til. Utover det blir vi sikkert å se på ferjekaier og annen type oppgradering, sier han.
Samtidig understreker Dagsvik at ekstrabevilgningen ikke er nok til å løse utfordringene på fylkesveiene.
– Vi får for lite overføringer til å klare å holde det vi har ansvaret for i Nordland i hevd. Vi skulle absolutt hatt mye mer enn dette for å klare å stoppe forfallet, sier han.
Ifølge fylkesråden nærmer etterslepet på fylkeskommunens veier, ferjekaier, tunneler og bruer seg 30 millioner kroner.
Han sier det trolig ikke blir snakk om store mengder ekstra asfalt allerede i år.
– Sesongen i år er i gang, og kortene som skal legges for det, er allerede lagt. Men når vi roper etter mer penger og får mer penger, ønsker vi selvfølgelig å bruke dem, sier Dagsvik.










English (US)