For halvannet år siden advarte danske Claus Heine mot slankemedisinen Wegovy etter å ha mistet synet på det ene øyet.
Siden den gang har livet tatt en mørk vending, og Heine forteller om en hverdag som er fullstendig snudd på hodet.
– Jeg har fått to nydelige barnebarn i mellomtiden, men jeg vet ikke hvordan de ser ut, forteller Heine til TV 2 i et nytt intervju.
Fikk nådeløs beskjed
En morgen i oktober 2024 skjedde nemlig det som Heine fryktet mest.
Han våknet, åpnet øynene og ble møtt med et fullstendig mørke.
Bare tre måneder tidligere hadde legene gitt ham den nådeløse beskjeden:
Det var 85 prosent sjanse for at den sjeldne øyesykdommen NAION, som allerede hadde tatt synet på hans høyre øye, også ville ramme det venstre.
– Jeg holdt fast ved de siste 15 prosentene med håp. Jeg tenkte at det ville gå bra, men det gjorde det ikke, forteller Heine.
Siden sist offentligheten hørte fra den tidligere IT-sjefen, har livet hans falt sammen som et korthus.
Den aktive 54-åringen, som alltid hadde prosjekter på gang og reiste mye i jobben, er nå blitt tvunget uføretrygdet etter at synstapet ble et faktum.
– Jeg har mistet jobben, måttet selge huset og flytte til en leid leilighet. Jeg har mistet alt, forteller han åpenhjertig.
Får delvis erstatning
Det tyngste er likevel de personlige tapene.
Det å bli bestefar til to små, som han aldri kommer til å få se.
I tillegg er den sosiale hverdagen blitt erstattet med diktafoner og spesialverktøy for å kunne navigere i en digital verden, som IT-sjefen før var herre over.
Nå kjemper Heine en innbitt kamp mot det danske systemet.
Han forteller at dansk Pasienterstatning har anerkjent at det høyre øyet mest sannsynlig ble ødelagt av medisinen, og tilkjent ham rett under 200.000 danske kroner i erstatning.
Men for det venstre øyet har han fått avslag på erstatningskravet.
– For meg handler ikke dette om penger, men om anerkjennelse. Man kan faktisk forebygge dette ved å skanne øynene hos optiker før man starter på medisinen, sier Heine, og tilføyer:
– Jeg vil kjempe for at Novo Nordisk tar ansvar for at ingen andre skal trenge å våkne opp til et liv i mørke.
Bekrefter farlig bivirkning
54-åringen ønsker at legemiddelselskapet bak medisinene tar ansvar ved å støtte, eller anbefale, slike forebyggende tiltak i forkant av behandling.
Etter avslaget på erstatning har Heine skaffet seg en advokat, og er tydelig på at han er villig til å gå rettens vei dersom anken ikke fører frem.
– Dette har blitt en prinsipiell sak om hvordan vi håndterer alvorlige legemiddelskader. Dette er ikke utslett eller vondt i magen; det er blindhet, som tilsvarer 100 prosent uførhet, påpeker han.
TV 2 har sett dokumentasjonen på både innvilget erstatning og avslag.
Sjelden, men alvorlig
Etter at Heine mistet synet på begge øynene i 2024 har det vært en løpende utviklingen på området.
EUs legemiddelbyrå (EMA) har offisielt ført opp NAION som en sjelden bivirkning i pakningsvedlegget til Wegovy, Ozempic og Rybelsus.
– Vi monitorerer kontinuerlig sikkerhetsprofilen for alle våre legemidler og følger de regulatoriske anbefalingene som kommer fra europeiske og nasjonale legemiddelmyndigheter, sier Novo Nordisk i en uttalelse til TV 2.
Les hele svaret til Novo Nordisk lenger ned i saken.
I forrige uke ble det kjent at stadig flere pasienter får erstatning etter å ha brukt slanke- og diabetesmedisinen til legemiddelselskapet.
I Danmark har 67 pasienter søkt om erstatning. 11 av dem har fått kravet helt eller delvis innvilget, inkludert Claus Heine.
«Loven gir rett til erstatning for sjeldne og alvorlige bivirkninger – uavhengig av om bivirkningen er oppført i pakningsvedlegget eller risikoen er kjent», skriver dansk Pasienterstatning i en pressemelding.
Flere norske rapporter
I Norge har det kommet inn åtte rapporter om øyesykdommen NAION som mistenkt bivirkning etter bruken av virkestoffet semaglutid, ifølge Direktoratet for medisinske produkter (DMP).
– Meldingene gjelder både Wegovy og Ozempic. Det betyr at det kan dreie seg om pasienter som får behandlingen mot overvekt eller diabetes, skriver overlege ved DMP, Sara Viksmoen Watle, i en epost til TV 2.
Overlegen beskriver NAION som en sjelden, men alvorlig øyesykdom som påvirker blodforsyningen til synsnerven.
Statistikken tilsier at sykdommen rammer færre enn 1 av 10.000 brukere.
– Symptomene på NAION er plutselig ensidig synstap. Pasienter med diabetes type 2 har i utgangspunktet en høyere risiko for denne øyesykdommen, sier Viksmoen Watle.
Overlegen understreker at pasienter som opplever plutselig synstap eller rask forverring av synet, raskt bør oppsøke lege.
– Ved bekreftet NAION skal behandlingen med semaglutid avbrytes, sier hun.
Flere har søkt om erstatning
Norsk pasientskadeerstatning opplyser overfor TV 2 at de har fått inn sju erstatningssøknader tilknyttet Ozempic og Wegovy i Norge.
To av dem gjelder såkalte øyeskader, ifølge etaten.
Kommunikasjonsrådgiver i Norsk pasientskadeerstatning, Jacob Andersen, opplyser om at tre søknader har endt med avslag, mens de andre fire sakene ikke er avgjort enda.
– Avslagene er begrunnet med at det ikke er årsakssammenheng mellom bruken av legemiddelet og skadene/bivirkningene, skriver Andersen i en epost til TV 2.
Dette svarer Novo Nordisk
Den danske legemiddelgiganten Novo Nordisk har tidligere avvist sammenhengen mellom den farlige øyesykdommen og bruken av legemidlene.
TV 2 har forelagt kritikken fra Claus Heine til Novo Nordisk, og bedt om kommentarer på at flere pasienter krever, eller har fått innvilget, erstatning som følge av den sjeldne øyesykdommen.
– Vi tar alle rapporter om bivirkninger ved bruk av medisinene våre svært alvorlig, svarer Trond Methi, medisinsk direktør i Novo Nordisk Norge, i en epost.
Methi understreker at Novo Nordisk svarer på generelt grunnlag, og ikke kan kommentere enkeltsaker eller pågående erstatningsprosesser.
– Pasientskadeerstatningsordningen er en integrert del av det norske helsesystemet, og er den modellen samfunnet har valgt for å håndtere erstatning ved behandlingsskader og bivirkninger av legemidler, sier han.
Les hva Novo Nordisk svarer om sammenhengen mellom virkestoffet semaglutid og øyesykdommen NAION i faktaboksen under.
Novo Nordisk om semaglutid og NAION:
Trond Methi, medisinsk direktør i Novo Nordisk Norge, svarer følgende om semaglutid og NAION i en epost til TV 2:
Semaglutid er undersøkt i omfattende kliniske utviklingsprogrammer der mer enn 54.000 pasienter er behandlet, og legemiddelet har hatt en eksponering på mer enn 37 millioner pasientår siden lansering.
I de randomiserte kontrollerte kliniske studiene har vi ikke sett en signifikant økt forekomst av NAION.
Den europeiske bivirkningskomitéen (PRAC) under Det europeiske legemiddelbyrået (EMA) har imidlertid vurdert totaliteten av tilgjengelige data, inkludert rapporter fra bruk i den virkelige verden, og konkludert med at NAION skal listes som en svært sjelden bivirkning av semaglutid.
Produktinformasjonen for Ozempic®, Rybelsus® og Wegovy® er oppdatert i tråd med dette.
Vi forholder oss til EMAs vurdering og konklusjon.





English (US)