Danmark i sjokk etter VM-kollapsen: Dansk avis brøt sammen

3 hours ago 1



Danskene sparer ikke på dynamitten etter at VM-plassen røk på overtid.

Foto: Bo Amstrup / AP / NTB

Publisert: 19.11.2025 04:37

– Ufattelig dansk sjokk! Det er så sinnssykt at det ikke kan beskrives med ord.

Det er dommen fra den danske avisen B.T. etter at Skottland snappet VM-plassen fra danskene på overtid – etter en ellevill fotballkamp i Glasgow.

To ganger tok Skottland ledelsen og dyttet Danmark ned på playoff-plass. Begge gangene utlignet danskene og tok tilbake tabelltoppen.

Foto: Bo Amstrup / AP / NTB

Men på overtid raknet det altså for Danmark, som nå må gjennom to kamper for å kvalifisere seg til fotball-VM neste sommer.

Etter kampslutt gikk Danmarks største avis Ekstra Bladet ned for telling.

Foto: Skjermdump av hjemmesiden til Ekstra Bladet.

Men i minuttene før kollapsen oppsummerte storavisen Danmarks VM-skjebne slik:

Foto: Skjermdump av hjemmesiden til Ekstra Bladet.

I den danske avisen B.T. omtalte journalist Jakob Kløcker kampens utvikling som «forferdelige scener»:

– Som dansker er det jo motbydelig å være vitne til dette.

Tror du Danmark tar seg til VM?

Logg inn for å stemme i denne meningsmålingen

Avisen er nådeløs i omtalen av landslagssjef Brian Riemer, som de mener har fremstått for selvtilfreds de siste dagene.

Foto: ROBERT PERRY / EPA / NTB

Med lørdagens 2–2-kamp hjemme mot et svakt Belarus inviterte danskene Skottland inn i kampen om direkte plass i VM igjen.

– Tok oppgaven for lett på lørdag. Og hele kommunikasjonen i forkant av kveldens kamp stinket av at man selvfølgelig var et bedre lag enn Skottland. Og selvfølgelig kom Danmark helt tannløse ut til skjebnekampen.

– Vi stryker deg igjen, Riemer. Presset er nå enormt på deg før playoffkampene. Dette er en kjempestor fiasko.

Foto: Jane Barlow / Pa Photos / NTB

Også Rasmus Kristensen, som pådro seg to gule kort så Danmark spilte med ti mann den siste halvtimen, får høre det.

– Var han helt frisk? Nissen virket merkelig slapp og uten energi – som om det fortsatt var litt mageproblemer i systemet. Det var ikke det vanlige morderblikket i øynene til den midtjyske Dolph LundgrenDolph LundgrenSvensk skuespiller, manusforfatter og regissør. Fikk sitt gjennombrudd som den sovjetiske bokseren «Ivan Drago» i filmen Rocky IV fra 1985. , som også hadde mange mystiske feilpasninger. To fullstendig utilgivelige gule kort, skriver avisen om Kristensen, som får én av seks mulige stjerner på børsen.

Men danskene kan i hvert fall trøste seg med én ting: De slipper å få kritikk fra Sverige for å feire at VM-plassen er i boks.

Read Entire Article