De har stått bak fredspris-fakkeltoget i en årrekke. Nå får Norges Fredsråd kritikk.

1 week ago 17



– Hvor representativ er en organisasjon som har «Nei til Nato», «Internasjonal kvinneliga for fred og frihet» og «Antikrigs-initiativet» som medlemmer? spør Trondheims varaordfører.

Arrangørene av fakkeltoget får bruke scenen som er satt opp utenfor fredssenteret i forbindelse med markeringen. Dette samarbeidet begynte i fjor, da Norges Fredsråd sto bak fakkeltoget. Foto: Thomas Fure, NTB

Publisert: 10.12.2025 16:26

– Det er helt klart et politisk signal, men det skal egentlig ikke være noe kontrovers, sier Eline Lorentzen. Hun er styreleder i Norges Fredsråd.

I en årrekke har organisasjonen arrangert fakkeltog i forbindelse med fredsprisutdelingen. Fredsrådet representerer 17 organisasjoner med over 15.000 aktivister totalt.

Les hele saken med abonnement

Read Entire Article