Denne balletten vil jeg se en gang til

1 month ago 33



«Jocasta’s Line» er egentlig altfor mye på én gang, men det hele lander fabelaktig støtt.

«Jocasta’s Line» er delvis opera, delvis ballett, satt sammen av Sir Wayne McGregor. Paul Appleby i rollen som Ødipus. Foto: Erik Berg/Operaen

Publisert: 14.09.2025 16:10

Det svimlende ambisjonsnivået er til å bli skeptisk av. Greske myter, gammel musikk, nyskrevet musikk, koreografi av Sir Wayne McGregor. Nasjonalballetten, Operakoret- og orkesteret og internasjonale solister. Hele huset i sving. Dette er definisjonen på et såkalt «gesamtkunstwerk», Richard Wagners forestilling om et totalverk der alle kunstformene møtes og (helst) går opp i en høyere enhet.

Det er bare det at sånne prosjekter sjelden gjør det. De gaper over for mye, elementene slår hverandre ihjel. Eller de roter seg bort i et forsøk på å trekke én universell sannhet ut av komplisert materiale. «Jocasta’s Line» unngår alle disse fellene.

Les hele saken med abonnement

Read Entire Article