Det er lite i bruk i dag, men folket vil likevel ha det

3 weeks ago 25



Flere partier har snudd om generell bevæpning av politiet. Nå viser en fersk meningsmåling at de er i takt med folkemeningen.

Arbeiderpartiets justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen mener tiden er inne for generell bevæpning av politiet. Foto: Dan P. Neegaard

Publisert: 09.04.2025 06:04

– Jeg synes det er trist at det er sånn, men nå har kriminalitetsbildet og situasjonen utviklet seg slik at det er nødvendig å si ja til generell bevæpning i politiet.

Det sier justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen (Ap), til Aftenposten.

Nå viser ferske tall at store deler av befolkningen støtter henne.

Folket har talt

Hele 56 prosent av det norske folk sier at de er positive til generell bevæpning av politiet.

Det sier tallene Respons Analyse har hentet inn på vegne av Aftenposten. 27 prosent er negative, mens resten er usikre.

Tallene viser at menn er noe mer positive til bevæpning enn kvinner. De eldste velgerne støtter i størst grad mer våpen til politiet.

Det er store ulikheter i synet på bevæpning av politiet mellom de ulike partienes velgere:

Frps velgere er de klart mest positive til bevæpning. Justispolitsk talsperson i Frp, Helge Andre Njåstad er ikke overrasket.

– Vi har jo vært det partiet som har vært tydeligst på bevæpning lengst, og har stått alene om det i norsk politikk helt frem til landsmøte våren i år, sier han.

Få oppdrag med våpen i dag

Bare 4 prosent av oppdragene til politiet var bevæpnet i 2024, ifølge politidirektoratets tall.

Justisministeren mener likevel at generell bevæpning er nødvendig.

Imidlertid er hun opptatt av å tydeliggjøre hva Arbeiderpartiet mener.

– Vi har sagt at vi mener det nå er riktig med en generell bevæpning, men med en innramming, sier hun og legger til:

– Politi som jobber inn mot barn og unge, på idretts- og kulturarrangementer, eller som jobber forebyggende, skal fortsatt ha et sivilt preg.

Dette synet kan bli vanlig å se for hvermannsen. Det går mot flertall på Stortinget for generell bevæpning av politiet. Helt i tråd med folkemeningen, viser nye tall. Foto: Marte Gundersen

Det er også store forskjeller mellom de ulike distriktene. Oslo har for eksempel klart flest væpnede oppdrag, opplyser politidirektoratet.

I 2013 var nåværende justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen statssekretær i det samme departementet.

Da sa hun at det ikke ville bli noen generell bevæpning av politiet med det første.

Siden den gang og frem til og med 2024 har politiet brukt skytevåpen 87 ganger.

Flertall på Stortinget

Arbeiderpartiet var sist ut av partiene til å snu om bevæpning. Statsminister Jonas Gahr Støre understreket selv viktigheten av et politi vi kan «se inn i øynene» i forkant av debatten på landsmøtet i forrige uke.

Det var flere var motstandere, men partiet landet til slutt på et vedtak for generell bevæpning.

Til tross for snuoperasjonen, måtte de trolig innført det uansett.

Først og fremst dreier det seg om at Senterpartiets landsmøte forrige helg gikk inn for generell bevæpning av politiet.

Dermed har flertallet på Stortinget snudd. Høyre har også nylig gått inn for det samme, og Kristelig Folkeparti har varslet at de slenger seg på.

Frp er allerede for. Sammen med de øvrige går det derfor mot et flertall for generell bevæpning av politiet i Norge.

– Dypt alvor

Aas-Hansen avviser kontant at regjeringen snur kappen etter vinden i bevæpningsspørsmålet.

– Nei, det gjør vi ikke. Jeg gikk inn i dette da jeg kom inn i justisdepartementet i februar med et stort og dypt alvor.

– Når kommer det til å bli innført?

– Det er for tidlig å si. Det krever en endring av politiloven. Det tar tid å endre lover. Hvor lang tid det tar kan jeg ikke si nå, avslutter Aas-Hansen.

Både Frp og Høyre har varslet at de ønsker å starte prosessen i vår. Det samme sier justis- og beredskapsministeren.

Read Entire Article