AFTENBLADET MENER: Det skulle en Epstein-sak til før de store partiene på Stortinget innså at åpenhet er viktig.
Publisert: Publisert:
For mindre enn 10 minutter siden
Leder
Dette er en leder. Lederen gir uttrykk for Stavanger Aftenblads meninger og analyser.
– Det er bra med åpenhet rundt hvem som prøver å påvirke politikerne og hvordan de jobber. Arbeiderpartiet vil utrede om et register på Stortinget kan bidra til det, sa Arbeiderpartiets Lise Selnes, som sitter i presidentskapet, denne uken.
Det hun snakket om var et forslag om å utrede opprettelsen av et lobbyregister.
Venstre har i 25 år fremmet dette forslaget i Stortinget. Og i like lang tid har de store partiene stemt det ned. Men nå har både Senterpartiet, KrF, Ap og Høyre snudd. I Frp er ennå skepsisen stor.
Et lobbyregister handler om å registrere folk som oppsøker partigrupper eller stortingsrepresentanter. Målet er å kunne avdekke hvem som forsøker å påvirke politikerne på Stortinget.
Det handler altså om åpenhet, og det å sikre at påvirkning av politikere ikke skjer bak lukkede dører.
Et argument mot å innføre et lobbyregister er at det er vanskelig å administrere. Og at sårbare grupper kanskje ikke ønsker å bli eksponert.
Mange land vi liker å sammenligne oss med har hatt slike registre i flere år, og klarer fint å både administrere dette og ha regler for sårbare grupper. EU, Tyskland, USA og Canada har hatt lobbyregistre i mange år. Finland innførte det for to år siden.
Norge har også tidligere fått kritikk for manglende åpenhet om hvem som påvirker politikken fra både OECD og Europarådets korrupsjonsorgan.
Det kan godt tenkes at den siste tidens avsløringer rundt Epstein-saken, og tillitskrisen den har skapt, har aktualisert behovet for åpenhet og styrket argumentene for et lobbyregister.
Men et lobbyregister handler også om mer enn dette. For eksempel handler det også om å forhindre at særinteresser, gjennom lobbyvirksomhet, klarer å få fordeler som andre ikke får.
Møter mellom lobbyister, interesseorganisasjoner og politikere kan selvfølgelig også være både nyttige og greit, og politikere kan lære og oppdatere seg. Men da må det også være helt greit å være åpen om hvem man snakker med og om hva, og hvor ofte man treffer de ulike organisasjonene og lobbyistene.
Forslaget som ligger an til å få flertall i Stortinget innebærer å utrede ulike modeller for en registreringsordning. Det er altså ikke en garanti for at et slikt register blir innført. Men det er et stort skritt i riktig retning.
Publisert:
Publisert: 28. februar 2026 09:58

2 hours ago
3







English (US)