Dette er ikke systemsvikt

1 hour ago 3



Baneheia-rapporten peker blant annet på at det første avhøret av Jan Helge Andersen brøt med straffeprosessloven, at påstanden om helt sikre DNA-bevis brøt med riksadvokatens retningslinjer, samt at manglende etterforskning av mobiltrafikk brøt med kravene om en objektiv etterforskning.

«Systemet» kan sikkert forbedres, men det hjelper lite dersom de som representerer systemet ikke gjør jobben sin, skriver innsenderen om politimester Kjerstin Askholts uttalelser om Baneheia-rapporten. Foto: Kristin Ellefsen

Dette er ikke systemsvikt. Straffeprosessloven, riksadvokatens retningslinjer og kravene til objektiv etterforskning er nettopp elementer i det «systemet» som skal ivareta rettssikkerheten.

I denne saken er det enkeltpersoner – ikke «systemet» – som har brutt straffeprosessloven; det er enkeltpersoner – ikke «systemet» – som har kommet med påstander som bryter med riksadvokatens retningslinjer; og det er enkeltpersoner – ikke «systemet» – som har brutt kravene om objektiv etterforskning.

Politimester Askholt kan snakke så lenge hun vil om at det er «systemet», ikke enkeltpersoner, som har sviktet i denne saken. Som om det er «systemet», ikke enkeltpersoner som har brutt lover og regler og vist grov uforstand i tjenesten.

Ja, «systemet» kan sikkert forbedres, men det hjelper lite dersom de som representerer systemet ikke gjør jobben sin. I denne saken er det mange som har sviktet, ikke minst de tjenestepersonene som i sakens tidlige faser foretok valg og la premisser som etterfølgende ledd ikke klarte å frigjøre seg fra. Derfor har politi og påtalemyndighet et ekstra stort ansvar for at det gikk så galt som det gjorde her. Og derfor blir politimesterens manglende vilje til å snakke om dette ikke en systemsvikt, men i stedet et utilsiktet eksempel på at de som representerer systemet fremdeles kan gjøre feil.

Read Entire Article