«Dirty» juletrefest

5 hours ago 1



Samtidig som julefreden senker seg,

inntar de fedrelandet for å feste.

Sa
Tirsdag 23. desember kl. 23:47

«Detty December» – som betyr «skittent» på vest-afrikansk slang – er en månedslang feiring som trekker tusenvis av lokale og diasporaer til Lagos i Nigeria, for å feire jul på ekstravagant vis.

Alle bilder: Olympia De Maismont / AFP.

Lagos, som normalt har 15 millioner innbyggere, sveller opp når de nye ankomstene strømmer til byen. Gatene fylles med blinkende lys og dunkende musikk fra nattklubber, barer og gater.

Festivalen varer fra 6. desember til nyttår, og noen ganger inn i januar. Høytiden feires med fester, konserter og luksus. De siste årene har også festen spredt seg til Ghana.

De som kommer hjem kalles «IJGBs» – «I Just Got Back». De bringer med seg juleglede og fulle bankkontoer.

På strippeklubben Vein hjelper dørvaktene en Lamborghini med å ankomme med stil.

Bilder fra nattklubben 2:45 i Lagos viser en havfrue som svømmer rundt i et akvarium. Kanskje hun ringer julen inn.

Lagos-regjeringen tjente over 71,6 millioner dollar på turisme under fjorårets Detty December, ifølge Punch.

Gabriel Aas Skålevik (foto)

Fotojournalist

Gabriel Aas Skålevik (foto)

Kontakt Gabriel Aas Skålevik (foto)

Read Entire Article