Møre og Romsdal tingrett:
ÅLESUND (TV 2): Den søte smaken av to poser Knatter og to Pingvin jordbærstenger endte med et surt møte med tingretten.

En video fra et overvåkingskamera på Kiwi-butikken i Surnadal på Nordmøre viser at en mann forsyner seg med søtsaker, gjemmer varene og går ut av butikken uten å betale.

Dette skjedde en lørdag i november i fjor. Tyveriet av to poser med Knatter og to Pingvin jordbærstenger til en verdi av 66 kroner ble anmeldt.

Vedkommende ble siktet for brudd på straffelovens paragraf 323, nemlig tyveri av en gjenstand med ubetydelig verdi.
Vanligvis ender slike saker hos domstolen når siktede ikke vedtar forelegget.
Erkjente tyveri
Fredag ble retten satt i Møre og Romsdal tingrett for å behandle straffesaken mot mannen i 30-årene som er utvist fra Norge.
Påtalemyndigheten hadde foreslått straff i form av bot på 3000 kroner til statskassa.
Siktede innrømmet straffskyld og var enig i at saken ble avgjort som tilståelsessak.
Må bla opp
Men han var ikke enig i botens størrelse. Dette begrunnet han med at han ikke har inntekt, og heller klarer ikke å gjøre opp for seg.
– Jeg hadde heller ingen penger til å betale det jeg stjal fra butikken, forklarte mannen i tingretten.
Med en uforbeholden tilståelse og video som bevis fant tingretten det ubetenkelig å dømme mannen til å betale en bot på 3000 kroner. Hvis domfelte ikke betaler bota, må han sone tre dager i fengsel for tyveriet.
Tingretten har også dømt vedkommende til å betale erstatningen på 66 kroner til dagligvarekjeden.