Dukket opp på Grønland: «No catch today!»

2 hours ago 2



Budskapet i verket som plutselig dukket opp på Grønland er hyperaktuelt. Men den norske kunstneren kan avsløre at verket først ble laget for en stund siden.

 Political Beauty / Zentrum für Politische Schönheit
NUUK: Dette kunstverket signert den norske kunstneren «Töddel» har dukket opp på Grønland etter ukevis med kaos rundt Donald Trumps ønske om å amerikansk eierskap av øya. Foto: Political Beauty / Zentrum für Politische Schönheit

Publisert 24.01.2026 19:09

Verdens øyne har vært rettet mot Grønland og hovedstaden Nuuk den siste tiden.

USAs president Donald Trump har gjort det klokkeklart at han vil at det store arktiske territoriet skal bli amerikansk.

Da han ankom Davos tidligere denne uka sa han imidlertid at han ikke ville bruke makt for å ta øya fra Danmark.

Nå har det dukket opp et høyaktuelt gatekunstverk i den sparsommelig befolkede byen.

 Political Beauty / Zentrum für Politische Schönheit
MISFORNØYD: Kunstneren ser for seg en misfornøyd Trump, og sier «han har jo gjort tydelige jaktturer på Grønland de siste dagene». Foto: Political Beauty / Zentrum für Politische Schönheit

– Trump som furter

– Jeg ser for meg Donald Trump som har vært på seljakt og sitter og furter fordi at han ikke får det som han vil, sier skaperen av verket til TV 2. 

Bak kunstnernavnet «Töddel» står Roy Håvard Løseth, bosatt i Flekkefjord.

Kunstverket ble først omtalt av Avisen Agder.

Han beskriver seg som «en nyhetsfrik», og er selv fornøyd med tidspunktet for oppføringen av gatekunstverket. 

– Det passer jo ekstremt godt at det kom nå, etter at Trump liksom måtte gjøre et lite tilbaketog. Timingen var upåklagelig, sier Løseth. 

 Privat
«TÖDDEL»: Kunstneren Roy Håvard Løseth, til venstre. Her avbildet sammen med den anerkjente kunstneren Damian Hirst. Foto: Privat

– Gøy at du ringer fra TV 2, men …

Det er ikke første gang et av Töddels verker får omfattende publisitet. 

– Nå er det jo veldig gøy at du ringer fra TV 2, men nå har jeg fått blod på tann for de amerikanske mediene, så jeg er jo veldig spent på om de hopper på den, de også, sier Løseth. 

I høst førte han nemlig opp et gatekunstverk i Krakow, som nylig har dukket opp hos de aller største.

 Montasje / Skjermbilder
VERDENSKJENT: Ukraina delt i med en rød linje, med Trump og Putin på hver sin side. Skjermbilder fra Politico, Smithsonian og en russisk nettavis satt sammen til en montasje. Foto: Montasje / Skjermbilder

Både Smithsonian, Politico og russiske medier har vist gatekunstverket av Trump og Putin med en rød linje gjennom Ukraina. 

– Det er jo det som er så fantastisk med gatekunst, at i det øyeblikket du har laget den og snur ryggen til den, så er den ute av dine hender, så da lever man bare sitt eget liv med en gang, sier Løseth. 

Også i Norge har kunstneren fått oppmerksomhet. Nylig med verket «Anna und Hind» som viser Anne Frank hånd i hånd med palestinske Hind Rajab (5), som ble drept av israelske styrker 29. januar 2024.

 Kristian Myhre / TV 2
«ANNA UND HIND»: Anne Frank hånd i hånd med palestinske Hind Rajab. Fra Stavanger sentrum i 2025. Foto: Kristian Myhre / TV 2

Løseth beskrev verket med at han mener begge ble offer for en ideologi som mener at noen mennesker er mer verdt enn andre.

Fikk Trump-kjeft

«Töddel» forteller at da han hadde utstilling i sommer, fikk han kjeft av venner og kjente for å ha for mye Donald Trump i verkene sine. 

Men det står Løseth støtt i. 

– Han er jo nesten det største siden muren falt. Jeg kommer ikke på noen andre ting som forandrer verden vår på den måten som Donald Trump gjør. Han snur jo alt på hodet.

Og nettopp fordi kunstneren er en Trump-besatt nyhetsfrik lagde han altså «No catch today» mange måneder før konflikten om Grønland skulle nå kokepunktet.

 Political Beauty / Zentrum für Politische Schönheit
VÆRHARDT: «No catch today» ble skapt i sommer, sol og varme i Sogn, men hører hjemme i et helt annet klima. Foto: Political Beauty / Zentrum für Politische Schönheit

Kunstneren kan nemlig avsløre at verket først så dagens lys i sommer, i Solvorn i Sogn. 

– Da hadde jo allerede Trump begynt å rasle med Grønlandssabelen, sier Løseth. 

Read Entire Article