Elden: Norske myndigheter bløffet om Bhatti-pågripelse

2 hours ago 1



På en pressekonferanse 23. september 2022 fortalte politiet i Oslo at Arfan Bhatti var internasjonalt etterlyst, siktet for medvirkning til terrorangrepet i Oslo natt til 25. juni 2022.

Stillbilder av Børge Enoksen i forbindelse med pressekonferanse angående skytingen som fant sted i ved London Pub 25.06.22.

ETTERLYST: Politiadvokat Børge Enoksen holdt pressekonferanse 23. september 2022. Han fortalte at Arfan Bhatti var siktet for medvirkning til terrorangrepet i Oslo og internasjonalt etterlyst.

Foto: Thomas Hagajore Fosse

I en e-post noen dager senere, onsdag 28. september 2022, skriver ambassadør Per Albert Ilsaas i Islamabad at Bhatti er tatt i Pakistan.

Likevel holdt politiet i Oslo denne informasjonen tilbake i mange måneder.

E-posten fra ambassadøren ble lagt fram av Bhattis forsvarere på slutten av rettssaken mot ham i Oslo tingrett.

Den viser at en av mottakerne var politiinspektør Grete Lien Metlid, som ledet enheten som etterforsket terrorangrepet. Daværende politimester i Oslo politidistrikt, Beate Gangås, sto på kopi.

I e-posten står det at en sikker kilde for kort tid siden overfor ambassaden har bekreftet at Arfan Bhatti er anholdt av pakistanske myndigheter.

Ambassaden skriver at de anser det nå som bekreftet at Bhatti er anholdt, men anbefaler å vente med å gå ut offentlig med denne informasjonen «av hensyn til den videre dialogen og samarbeidet med pakistanske myndigheter».

Politiet: Ikke noe nytt å melde

Jeg er litt overrasket over at norske myndigheter har prøvd å bløffe offentligheten rundt dette, sier Bhattis mangeårige forsvarer John Christian Elden til NRK.

Elden viser til at politiet sa de ikke hadde noen opplysninger eller kjennskap til hvor Bhatti befant seg, samtidig som e-posten fra ambassaden, to dager etter pågripelsen, viste at de var klar over dette, og varslet dette under hånden til norske myndigheter.

E-posten ble sendt fra ambassaden til politi og utenrikstjeneste slik at det er rart at man da kort tid etter dette og i flere måneder fremover offisielt sier at man ikke vet noe om hvor Bhatti er, sier Elden.

I dagene og ukene som fulgte sendte politi i Oslo hyppig ut oppdateringer.

«Oslo politidistrikt venter fortsatt på bekreftelse fra pakistanske myndigheter om hvorvidt Arfan Bhatti er pågrepet eller ei.», skrev stab for kommunikasjon i Oslo politidistrikt torsdag 29. september 2022.

6. oktober 2022, en uke etter e-posten av ambassadøren, skriver de at pressesjef Unni Grøndal kan siteres på følgende:

«Det er ikke noe nytt å melde fra oss.

Vi har ikke mottatt offisiell bekreftelse på at Bhatti er pågrepet. For øvrig ønsker vi ikke per nå å gå ut med opplysninger om arbeidet som pågår.»

Forsvant sporløst

I mellomtiden hadde Bhattis familie i Pakistan meldt ham savnet. I et intervju med NRK sa Bhattis onkel at nevøen forsvant sporløst mandag 26. september, tre dager etter et han ble internasjonalt etterlyst.

Onkelen sa at Bhattis tre mindreårige barn som han hadde tatt med til Pakistan var bekymret for ham.

Politiadvokat Ingvild Myrold svarte da at politiet var i dialog med pakistanske myndigheter og med den norske ambassaden i Pakistan for å få bekreftet om Bhatti var pågrepet eller ikke.

– Politiet har fremdeles ikke mottatt offisiell bekreftelse på pågripelse, skrev Myrold.

en bil som kjører på en vei

UTLEVERT: Arfan Bhatti ble utlevert fra Pakistan til Norge i mai 2024. Han ble pågrepet av norsk politi på Gardermoen og transportert til Kongsvinger fengsel av maskerte politifolk.

Foto: NTB

Elden: – Svært uheldig

Forsvarer John Christian Elden mener norske myndigheter burde håndtert dette annerledes.

Det er svært uheldig at man påstår at man ikke har noen peiling på hvor han er og da heller ikke hjelper til, når man i realiteten vet at han er arrestert av sikkerhetsmyndighetene. Det er en norsk borger som fortjener hjelp i utlandet.

Det viktigste er at myndighetene bløffer og sender motsatt beskjed til familien enn det de selv tror, sier Elden.

Jeg synes det er underlig at man ville opprettholde et samarbeid med et annet land på bekostning av egne borgere ved å late som at egne borgere ikke eksisterer, sier Bhattis forsvarer John Christian Elden.

Først 14. april 2023, over et halvt år etter at Bhatti ble pågrepet, blir han framstilt for en domstol i Pakistan etter at det føderale politiet tok over saken.

NRK har tidligere skrevet at Bhatti hevder han ble bortført og torturert i denne perioden og at norske myndigheter utsatte ham og barna hans for livsfare.

Politiet svarer

Politiinspektør Grete Lien Metlid i Oslo politidistrikt svarer at de ønsket å få informasjonen offisielt bekreftet av pakistanske myndigheter, for å være sikre på at det faktisk var den norske straffesaken som var bakgrunn for pågripelsen og ikke noe annet.

en kvinne i politiuniform som blir intervjuet

SVARER: Politiinspektør Grete Lien Metlid ledet enheten som etterforsket terrorangrepet i Oslo 25. juni 2022. Hun var en av mottakerne på e-posten fra den norske ambassaden i Pakistan.

Foto: Rolf Petter Olaisen / NRK

Politiet hadde ikke informasjon om hvor Bhatti var. Den internasjonale etterlysningen av Bhatti og den norske rettsanmodningen om pågripelse sto ubesvart av pakistanske myndigheter på dette tidspunktet, sier Metlid.

Informasjonen om Bhattis pågripelse preget nyhetsbildet, og politiets informasjon om at man avventet offisiell bekreftelse på pågripelse, synes ikke å ha gitt et annet inntrykk enn at Bhatti var anholdt. Politiet ser imidlertid at man etter hvert som den offisielle bekreftelsen uteble, kunne ha kommunisert tydeligere at politiet anså Bhatti som anholdt.

Utenriksdepartementet (UD) svarer at det er justismyndighetene som svarer på spørsmål om utlevering og etterforskning.

Utenrikstjenesten har som oppgave å bistå norske borgere som har blitt arrestert eller på annen måte er tilbakeholdt i et annet land, sier pressetalsperson Ane Jørem i UD til NRK.

Generelt er det slik at for å kunne gi konsulær bistand til fengslede nordmenn, er man avhengig av blant annet å ha mottatt en formell bekreftelse på fengslingen fra vertslandets myndigheter.

Arfan Bhatti ble utlevert fra Pakistan til Norge 3. mai 2024. Han har sittet varetektsfengslet siden.

Rettssaken mot ham i Oslo tingrett er ferdig, og dom er ventet i januar neste år.

Publisert 10.11.2025, kl. 20.27

Read Entire Article